Neumann: w czwartek pakiet onkologiczny i kolejkowy na Komitecie Stałym RM

W czwartek (29 maja) w planie Komitetu Stałego Rady Ministrów są prace nad projektami ustaw w ramach pakietu onkologicznego oraz kolejkowego - poinformował w środę (28 maja) w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

- Jeżeli pakiet kolejkowy zostanie przyjęty przez komitet stały w czwartek, to jest wielka szansa, że na posiedzeniu Rady Ministrów 3 czerwca zostanie przyjęty przez rząd, a wówczas projekty trafią do parlamentu i mamy nadzieję, że do końca lipca, czyli do wakacji sejmowych, ten pakiet zostanie uchwalony - mówił Neumann dziennikarzom.

- Będziemy mieli kilka miesięcy tego roku na przygotowanie się do zmian systemowych, szkolenia lekarzy rodzinnych, przygotowanie nowych produktów i rozwiązań, które ma przygotować NFZ, także wynegocjowania kwot, spraw organizacyjnych ze środowiskiem lekarskim - dodał.

Zapewnił, że na razie wszystko idzie zgodnie z założonym przez resort harmonogramem. MZ chce, aby te rozwiązania weszły w życie w 2015 r. Podkreślił także, że w ramach konsultacji wpłynęło wiele uwag, a resort część z nich uwzględnił.

- Cały czas jeszcze dyskusje trwają i będą trwały jeszcze przez najbliższe miesiące, ponieważ wiele rozwiązań będzie na niższym poziomie niż ustawa, czyli na poziomie rozporządzeń i zarządzeń. My cały czas spotykamy się z różnymi środowiskami, aby o tym dyskutować - zaznaczył wiceminister.

Według niego "projekty ustaw wprowadzają pewne rozwiązania na poziomie ogólnym, a większość środowisk się z nimi zgadza, więc są najmniej kontestowane". - Więcej merytorycznych rozmów i zmian będzie na poziomie aktów wykonawczych do tych ustaw - podkreślił.

21 marca minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił propozycje zmian z tzw. pakietu onkologicznego i pakietu kolejkowego. 7 kwietnia projekty ustaw, zawierające część tych rozwiązań, trafiły na 30 dni do konsultacji społecznych.

W projektach nowelizacji przewidziano m.in., że potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. Pacjent z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Diagnostyka ta będzie dodatkowo finansowana, ale pod warunkiem dotrzymania terminów. MZ proponuje też rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania i diagnozowania nowych pacjentów, zamiast zajmowania się tylko pacjentami kontynuującymi leczenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH