Neumann: to historyczny moment, by odpolitycznić ochronę zdrowia Sławomir Neumann: to historyczny moment, by odpolitycznić ochronę zdrowia. Fot. Archiwum

Jest historycznie dobry moment, żeby postawić ochronę zdrowia jakby poza polityką - powiedział w czwartek (4 stycznia) szef klubu PO Sławomir Neumann. Ocenił, że nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć do 6 proc. PKB już w ciągu najbliższych 4 lat.

- Już w październiku mówiliśmy o tym, że dzisiaj jest historycznie dobry moment, żeby postawić ochronę zdrowia jakby poza polityką - powiedział Neumann w programie "Onet Rano".

Zdaniem szefa klubu PO, politycy i przedstawiciele zawodów medycznych powinni podpisać "pakt", który będzie respektowany bez względu na wyniki kolejnych wyborów.

Takie porozumienie - jak proponuje Neumann - przewidywałoby, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB już w ciągu najbliższych czterech lat (ustawa rządowa, która niedawno weszła w życie, przewiduje, że ten poziom finansowania będzie osiągnięty w 2025 r., natomiast protestujący lekarze domagają się zwiększenia nakładów do 6,8 proc. PKB w 2021 r.).

Oszacował, że rocznie dzięki temu do systemu trafiałoby dodatkowe 26 mld zł, które częściowo mogłyby być przeznaczane na podwyżki dla pracowników medycznych, m.in. lekarzy i pielęgniarek.

- 10 mld zł zł powinno trafić na podwyższenie pensji - to jest ok. 1 tys. zł miesięcznie (...) - a 16 mld zł by trafiło na skrócenie kolejek, na same procedury medyczne. To jest możliwe do przeprowadzenia w ciągu czterech lat - powiedział.

- Ten problem, który mamy dzisiaj w szpitalach - zamykane oddziały, lekarze, którzy wypowiadają klauzulę opt-out i rezygnują z pracy ponad miarę - spowodował minister Radziwiłł. W październiku, kiedy był protest rezydentów i można było się z nimi porozumieć, rozmawiać, jakiś dialog prowadzić, to przeczekał protest głodowy i uznał, że sprawa jest zamknięta - ocenił Neumann.

Politycy PO zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu złożą w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia.

- Składamy wniosek o odwołanie ministra Radziwiłła po to, żeby w debacie sejmowej pokazać te wszystkie jego błędy i zaniedbania i pokazać też możliwości rozwiązania problemów - powiedział Neumann.

Lekarze rezydenci, którzy od października protestują, domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach w całym kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH