Neumann: resort przedstawi propozycje zmian w nocnej pomocy lekarskiej

Za tydzień, góra dwa, przedstawimy szczegóły dotyczące zmian w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej - powiedział w piątek, 8 marca, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

Zwołana na wniosek grupy posłów PiS, SP i SLD komisja zajmowała się sprawą funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego w związku z tragicznymi przypadkami nieudzielenia pomocy medycznej dzieciom, błędami i licznymi nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem nocnej i świątecznej pomocy medycznej oraz złą sytuacją w opiece pediatrycznej w Polsce.

Pytany o zmiany, jakie resort zdrowia będzie proponować w zakresie funkcjonowania systemu ratownictwa, Neumann powiedział, że jednym z elementów, który resort chce zmienić, to danie innych możliwości poza nocną i świąteczną opieką lekarską na przyjmowanie dzieci w stanach nie tylko nagłych, ale w stanach zagrożenia zdrowia.

Zaznaczył, że wymaga to licznych spotkań i konsultacji ze specjalistami, którzy w tym systemie funkcjonują.

- Będziemy o tym rozmawiać z każdym, kto chce poważnie i merytorycznie o tym rozmawiać, ponieważ musimy mieć pewność, że poprawiamy ten system czy uszczelniamy go, nie otwierając kolejnej dziury, która mogłaby znowu kosztować kogoś życie. Więc nie będziemy starali się tego robić w zbyt wielkim pośpiechu, bo to jest zbyt ryzykowne. Natomiast też mamy świadomość tego, że nie może to czekać - dodał Neumann.

Podkreślił, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków w sprawie śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Zaznaczył, że wciąż nie są znane wyniki kontroli prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Posłowie opozycji zarzucali Neumannowi, że funkcjonujący dziś system ochrony zdrowia jest niewydolny, bo głównym kryterium podpisywania przez NFZ kontraktów ze świadczeniodawcami, w tym także prywatnymi, jest cena.

Odnosząc się do głosów, które padły w dyskusji, Neumann podkreślił, że państwowe ratownictwo medyczne pomaga "tysiącom ludzi w Polsce co miesiąc i nie wolno na podstawie jednego przypadku pokazywać tego jako coś, co jest złe w systemie, bo to nieprawda".

- Mamy jedną z najnowocześniejszych w Europie flotę śmigłowców, mamy 1450 ambulansów, które spełniają wszystkie normy europejskie, niezależnie, czy jeżdżą w publicznym, czy w prywatnym podmiocie - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH