
Refundowanie leczenia Polaków w krajach UE - związane z unijną dyrektywą, której przepisy Polska ma wdrożyć do października - może oznaczać mniej środków na leczenie pacjentów w kraju - powiedział w piątek (10 maja) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Ministerstwo zdrowia w lutym przygotowało założenia do projektu ustawy wdrażającego dyrektywę. Zgodnie z nimi możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach UE będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Kwota zwrotu będzie równa stawce jaką Narodowy Fundusz Zdrowia płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w Polsce.
Jednocześnie kwota zwrotu nie przekroczy wydatków rzeczywiście poniesionych przez pacjenta. W Polsce przyjmowaniem wniosków pacjentów o zwrot kosztów i wypłatą zajmie się NFZ. Ministerstwo chce, aby pacjenci z Polski w przypadku większości świadczeń szpitalnych musieli uzyskać wcześniej zgodę na ich wykonanie i zwrot kosztów od prezesa NFZ.
Wyzwania i zagrożenia związane z dyrektywą były głównym tematem odbywającego się w piątek w Warszawie III Kongresu Szpitali Prywatnych.
Neumann, który uczestniczył w Kongresie powiedział, że głównym zagrożeniem wynikającym z dyrektywy UE o transgranicznej opiece zdrowotnej jest "wypływ środków NFZ za granicę". Podkreślił, że odbyłoby się to ze szkodą dla polskich świadczeniodawców, gdyż w budżecie NFZ nie ma dodatkowej puli środków na leczenie pacjentów za granicą. Zaznaczył, że ograniczenie środków w Polsce może oznaczać, że kolejka pacjentów do świadczeń w kraju będzie jeszcze dłuższa niż obecnie.
- Z dyrektywy skorzystają tak naprawdę pacjenci dobrze sytuowani, których stać na to, by za granicą opłacić drogi zabieg i czekać parę miesięcy na zwrot pieniędzy z NFZ. Osoby mało mobilne, w gorszej sytuacji finansowej z tego nie skorzystają - podkreślił wiceminister.
Neumann powiedział, że MZ chce, by maksymalnie dużo procedur medycznych odbywało się za granicą za zgodą NFZ. - Jeśli świadczenie jest dostępne w Polsce, w rozsądnych terminach, nie widzę powodu, by jechać do innego kraju - dodał.
Jak zapewniał, MZ zdąży z przygotowaniem projektu ustawy wdrażającej zapisy dyrektywy. Według niego taki projekt po wakacjach powinien trafić do parlamentu.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pytany o dyrektywę, powiedział, że trudno oszacować jej skutki finansowe dla Polski.
- Będziemy starali się wprowadzić takie przepisy, które będą konsumowały dyrektywę, a jednocześnie zabezpieczały finansowo płatnika publicznego, ponieważ istnieje pewne ryzyko zaburzenia równowagi finansowej polskiego płatnika - zapewnił.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 14:12 Komisja Europejska chce zwalczać uchylanie się od szczepień
- 13:57 Prof. Kochański: decyzja brytyjskiego sądu niezgodna z tradycją lekarską
- 13:42 Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla niepełnosprawnych
- 13:27 Zawiercie: rozstrzygnięcie przetargu na dostawę sprzętu telemedycznego
- 13:08 Wlk. Brytania: ojciec Alfiego poprosi o przeniesienie chłopca do domu
- 12:48 Lubelskie: dramatycznie brakuje pielęgniarek do pracy
- 12:32 Włoszczowa: nowy, 32-letni dyrektor kontra 30 mln zł długu
- 12:16 Poznań: list otwarty w obronie b. dyrektora POSUM
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych