Neumann: pakiety kolejkowy i onkologiczny poprawią warunki leczenia

Rozwiązania z pakietów kolejkowego i onkologicznego poprawią warunki leczenia pacjentów od nowego roku - zapewniał w piątek (7 listopada) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Wiceminister Sławomir Neumann przedstawił posłom sejmowej komisji informację o stanie przygotowań do wejścia w życie przepisów.

- Nowe rozwiązania zdecydowanie poprawią warunki leczenia w Polsce, np. pacjent onkologiczny będzie miał rozpoczęte leczenie w maksymalnym czasie 9 tygodni - mówił.

Przypomniał, że większość rozwiązań określonych w ustawach wchodzących w skład pakietów wejdzie w życie od stycznia 2015 r. Wyjaśnił, że do ustaw od stycznia powinno wejść w życie także 15 rozporządzeń, z których cztery już zostały przyjęte, 10 jest w trakcie uzgodnień i konsultacji, a jedno w fazie przygotowań.

Wydaje nam się, że nie ma żadnego zagrożenia, aby do końca roku nie przyjąć wszystkich niezbędnych aktów prawnych - mówił Neumann i dodał, że także prezes NFZ przygotował już projekty zarządzeń w tym zakresie.

Wiceminister mówił też o negocjacjach z lekarzami POZ.

- Jesteśmy w trakcie tych negocjacji i zbliżamy swoje stanowiska - zapewnił.

Według niego negocjacje powinny zakończyć się w listopadzie.

- Lekarze rodzinni otrzymali nowe zadania, ale też propozycję zwiększonego wynagrodzenia za te działania - mówił i wyjaśnił, że negocjowana jest m.in. kwota, jaka ma trafić do POZ na dodatkowe badania. - Nasze średnie propozycje wynoszą o 10 proc. więcej niż obecnie jest przeznaczane na POZ - podkreślił Neumann.

Jak mówił, NFZ przeznacza na badania diagnostyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ok. 350 mln zł rocznie.

- Nie zabieramy tej kwoty z AOS. Ta kwota zostanie u specjalistów, a lekarze POZ też będą mogli te badania wykonywać i dostaną na to dodatkowe środki - wyjaśniał.

Dodatkowo zaproponowaliśmy dołożenie do POZ 30 mln zł rocznie na sprzęt informatyczny - poinformował.

Ponadto wiceminister mówił, że w ramach przygotowań do nowych rozwiązań resort w listopadzie i grudniu razem z Centrum Onkologii w Warszawie przeprowadzi szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych. Jak przewidywał, weźmie w nich udział ok. 1,7 tys. lekarzy. Zapewnił, że będą też organizowane kolejne szkolenia w przyszłych latach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH