Neumann: NFZ nie zostanie zlikwidowany, ale jego rola będzie zmniejszona

Sławomir Neumann przyznaje, że NFZ nie będzie zlikwidowany, nie zniknie też Centrala Funduszu. Zmienić się ma jednak znacząco zakres jego zadań. Wycena świadczeń z NFZ zostanie przekazana do Agencji Oceny Technologii Medycznej.

Przesunięcie to ma zapewnić niezależność decyzji. W AOTM ma powstać rada do spraw taryfikacji. Zasiadać mają w niej m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, płatnika oraz świadczeniodawców.

Jak przyznał na antenie Polskiego Radia Neumann, NFZ nie będzie musiał prowadzić wielu dotychczasowych zadań. Nie będzie się zajmował np. kreowaniem polityki zdrowotnej.

Mniejsze obciążenie NFZ spowoduje również wydłużenie kontraktów. Projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej przewiduje, że umowy ze świadczeniodawcami będą zawierane na 5 lat, a ze szpitalami nawet na 10, a nie jak dotychczas maksymalnie na trzy lata.

Płatnik będzie kontraktował, kontrolował i rozliczał świadczenia wysokospecjalistyczne, którymi dotychczas zajmowało się tym Ministerstwo Zdrowia.

Wykazy oczekujących na zabiegi i wizyty do specjalistów skrócą się, bo pacjenci zapiszą się tylko do jednej kolejki. Listy kolejkowe mają być skuteczniej monitorowane, a informacje o czasie oczekiwania na zabieg czy wizytę u lekarza bardziej wiarygodne. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przekazanego przez ministra zdrowia do konsultacji społecznych. To jeden z aktów, które stanowią tzw. pakiet antykolejkowy.

Więcej:  www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH