Nawet minister wykonał test na obecność wirusa HIV

"Test na HIV. Test na odpowiedzialność" - pod takim hasłem Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testowania się na obecność wirusa HIV, ponieważ nadal ok. 50 proc. zakażonych nie wie o fakcie zakażenia. Bezpłatne i anonimowe badanie można wykonać w 31 punktach w Polsce.

W środę (28 listopada) na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska przypomniała, że 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS.

- W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 30-35 tys. osób - powiedziała Marzec-Bogusławska.

Dodała, że liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie rośnie, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia do siebie i nie myśli o wykonaniu testu.

-Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej - przekonywała, zaznaczając, że nie każdy powinien wykonać taki test, ale każdy powinien to rozważyć biorąc pod uwagę, czy podejmował ryzykowne zachowania.

Marzec-Bogusławska przypomniała, że w Polsce od 2001 r. zakażenie coraz częściej jest wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, a niepokojąco wzrasta liczba zakażeń w populacji mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami.

Poinformowała, że wśród klientów punktów konsultacyjno-diagnostycznych przeważają mężczyźni, osoby młode, mieszkańcy miast, z wyższym i średnim wykształceniem. W populacji klientek punktów przeważa orientacja heteroseksualna (94,2 proc.), zaś w populacji mężczyzn 13,8 proc. deklaruje stosunki seksualne z mężczyznami, a 9,8 proc. - z kobietami i mężczyznami.

Prawdopodobna droga zakażeń wykrytych w punktach w 2011 r. to: kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami (55,3 proc.), kontakty heteroseksualne (23,9 proc.), stosunki biseksualne (10,1 proc.) oraz stosowanie środków psychoaktywnych dożylnie (1 proc.).

- Częstość występowania wirusa jest w Polsce niska, ale trzeba pamiętać, że ta choroba jednak istnieje - podkreślił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zapewnił, że wszystkie osoby zakażone mają dostęp do bezpłatnych nowoczesnych leków antyretrowirusowych. Każdy też ma dostęp do anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV.

Wiceminister, który przetestował się w kierunku HIV w jednym z punktów w Warszawie, zaznaczył, że "znajomość swego stanu zdrowia to forma odpowiedzialności za zdrowie własne, ale także za zdrowie swoich bliskich".

Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak zwrócił uwagę, że działania dotyczące HIV/AIDS są w Polsce skoncentrowane na zapewnieniu leczenia osobom zakażonym oraz na rozwoju sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych. W jego ocenie deficytem nadal jest jednak poziom edukacji nt. HIV/AIDS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH