"Nawet dobre pomysły obecnego ministra mogą nie zyskać akceptacji". Arłukowicz mimo wszystko na wylocie?

Wiele rozwiązań zmian w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej, przedstawionych przez ministra Bartosza Arłukowicza, wydało się ekspertom interesujących, choć ostrożnie podchodzą do możliwości ich realizacji. Pytamy jednak, czy są na tyle interesujące, by uzasadniały dalsze pozostawanie ministra na stanowisku.

- Propozycje są skierowane na współpracę, koordynację, leczenie choroby. Tylko nie znamy oprzyrządowania, za jakie pieniądze? Czekamy na konkrety. I najważniejsze: czy ta fragmentaryczna propozycja będzie pasowała do obecnie funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej - komentuje Marek Balicki, b. minister zdrowia.

Pewne pozytywne zmiany dostrzegli lekarze, choć wiele propozycji wzbudza ich zastrzeżenia. Eksperci jednak zastanawiają się, jak resort chce część tych zmian wprowadzić w życie.

Mydlenie oczu
- Te propozycje nie są poprzedzone studium wykonalności, ile potrzeba dodatkowych pieniędzy, skąd będą brane, jakie będą przepływy. Jeśli rzeczywistą intencją rządu byłoby propacjenckie i szczere podejście, to limity do onkologii można znieść już od jutra. Wystarczy tylko zadeklarować, że wszystkie nadwykonania będą płacone. Pytanie, skąd wziąć pieniądze na ich sfinansowanie - mówi dr Łanda, prezes fundacji Watch Health Care.

- Po drugie, jak mają się obecne deklaracje rządu o zniesieniu limitów, jeśli nadal blokowane jest pełne wejście przepisów dyrektywy transgranicznej. To zdradza fałszywe intencje - ocenia.

Dodaje, że obecna prezentacja zmian w systemie to hucpa medialna: - Gdyby rzeczywiście zniesiono limity do świadczeń onkologicznych, to otworzy drogę do ich nadużywania. Szczególnie, że procedury są źle wycenione.

Jeszcze przed piątkową konferencją (21 marca) pytaliśmy o perspektywy dotrwania ministra do końca kadencji na stanowisku. Po tym, jak wcześniej premier zaakceptował propozycje zmian w systemie, zauważono wzrost notowań ministra na tyle, że zaprzestano mówić o jego dymisji. Przynajmniej na razie.

- Projekty ministra znalazły akceptację premiera, który zapowiedział, że przedstawi je jako propozycje rządu. Po tym spotkaniu można było odnieść wrażenie, że pozycja ministra zdrowia wzmocniła się - oceniał Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego, wykładowca programu MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH