Nasze dzieci za mało się ruszają: będą żyły krócej od nas?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, którego przeciętna długość życia będzie nawet o pięć lat krótsza niż w przypadku ich rodziców.

To efekt chorób cywilizacyjnych spowodowanych brakiem ruchu - wynika z badań przeprowadzonych w Brazylii. Sytuacja dotyczy jednak nie tylko tego kraju.

Problem dostrzega także polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki. Aby zatrzymać ten trend rozpoczęło kampanię "Ruch to prawo naszych dzieci", mające zachęcić małych Polaków do uczestniczenia w zajęciach ruchowych. Narzędziami wykorzystywanymi w realizacji akcji są programy: Mały Mistrz, Multisport i Umiem pływać.

Minister sportu Joanna Mucha ocenia, że nowe programy mogą objąć nawet 30-40 proc. populacji. W jej ocenie dotychczasowe działania nie były skuteczne, a stan zdrowia dzieci jest coraz bardziej alarmujący.

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że dzieci i młodzież powinny ćwiczyć codziennie nie krócej niż 60 minut. Tymczasem w Polsce zalecenie to spełnia tylko co czwarty jedenastolatek i co dziesiąty siedemnastolatek. Dodatkowo ponad 17 proc. uczniów w szkołach podstawowych, ok. 24 proc. w gimnazjach i ok. 38 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych nie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego.

Dlaczego się tak dzieje? Dzieci nie rodzą się z niechęcią do sportu, ale potrzebę aktywności fizycznej może zniszczyć szkoła, czyli fatalnie prowadzone zajęcia WF, a także środowisko - twierdzą specjaliści. Dlatego uczniowie chętnie zwalniają się z lekcji wychowania fizycznego. Zdaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki najczęstszą przyczyną zwolnień z W-F jest: brak stroju (33,1 proc.), zwolnienia od rodziców (22,8 proc) oraz zwolnienia lekarskie 17,7 proc.

Tymczasem wiele zwolnień lekarskich z uprawiania sportu nie ma uzasadnienia. Eksperci przypominają, że z takich zwolnień nie powinny np. korzystać dzieci chore na cukrzycę. Aktywność fizyczna jest jednym z elementów leczenia, i powinna się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podobnie jest w przypadku dzieci z bocznym skrzywieniem kręgosłupa stopnia. Tutaj wskazana jest zwiększona aktywność fizyczna ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i ćwiczenia oddechowe, indywidualne ćwiczenia korekcyjne, pływanie. Wskazane jest natomiast ograniczenie biegów, długich marszów, długotrwałych gier sportowych oraz wyeliminowanie skoków, zwisów, przewrotów i dźwigania.

Nie ma też wskazań do ograniczania aktywności fizycznej dla dzieci chorych na astmę oskrzelową. Uczestnictwo w zajęciach ruchowych sprzyja zwiększeniu sprawności, wydajności fizycznej i socjalizacji. Ruch to również najlepsza forma terapii dla dzieci z nadwagą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH