Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego: w stolicy żyje się dłużej

Warszawiacy żyją około 2-3 lata dłużej od mieszkańców innych regionów. I nie dlatego, że w stolicy się mniej choruje. Odpowiada za to lepsza dostępność do ochrony zdrowia i zdrowszy styl życia - wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Mieszkańcy Warszawy są starsi w porównaniu z całym krajem. Co szósty mieszkaniec stolicy ma 65 lat i więcej, a połowa ma powyżej 41 lat. Przeciętna długość życia wynosi tu: dla mężczyzn 74 lata i kobiet 81. Dla porównania średnia życia dla mieszkańca Łodzi to 68 lat, a wrocławianina 72.

Największą bolączką mieszkańców stolicy są choroby serca. Z tego powodu umiera ok. 44 proc. warszawiaków.

– To, co przyznam osobiście mnie zaskoczyło, to fakt, że większość zgonów nie jest wynikiem zawału, a innych chorób serca – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Nowotwory złośliwe są drugą, najczęstszą przyczyną zgonów w stolicy (ponad 27 proc.). Jednak w przypadku mężczyzn zagrożenie życia z ich powodu zmniejsza się i jego poziom jest w Warszawie mniejszy niż przeciętny dla całego kraju.

Zmniejsza się za to częstotliwość występowania nadwagi i otyłości.Warszawiacy odżywiają się zdecydowanie lepiej niż inni rodacy, coraz więcej też uwagi przywiązują do aktywności fizycznej. Równie niska jest zapadalność na choroby zawodowe. W Warszawie jest ponad 3-krotnie niższa niż w całym kraju.

– To co wyłania się z raportu jest jednoznaczną wskazówka, że stołeczna służba zdrowia ma się całkiem dobrze. Warszawiacy są częściej diagnozowani i dzięki temu leczeni we wczesnych stadiach choroby, dlatego dłużej żyjemy – mówi nam Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Dodaje, że raport to podstawa planowania systemu programów profilaktycznych, rozwoju infrastruktury oraz zakupu sprzętu w stołecznej ochronie zdrowia.

Władze Warszawy deklarują, że nadal szczególny nacisk będą kładły na opiekę nad matką i dzieckiem oraz seniorami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH