Narkotyki zażywają uczniowie, kierowcy; mamy problem

Sejm przyjął w piątek (20 lutego) informację rządu na temat realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r. Wynika z niej m.in., że prowadzenie pojazdów pod wpływem substancji odurzających jak alkohol czy narkotyki, jest w Polsce poważnym problemem.

Wniosek o odrzucenie informacji rządu poparło 62 posłów, 246 głosów było przeciw odrzuceniu. Od głosu wstrzymało się 128 posłów. Tym samym Sejm uznał informację rządu za przyjętą.

Wniosek o odrzucenie informacji rządu w czwartek złożył Twój Ruch. Prezentujący wówczas stanowisko klubu tej partii poseł Jacek Kwiatkowski przekonywał, że problem dopalaczy nie został rozwiązany od 2010 r., kiedy to ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział ich delegalizację.

Kwiatkowski ocenił też, że może należałoby uregulować kwestię produkcji i dystrybucji marihuany, bo to zapewniłoby dopływ środków, które mogłyby zostać przeznaczone na profilaktykę i walkę z narkotykami. Jego zdaniem w ten sposób można byłoby odebrać także możliwość działania nielegalnym dilerom tego narkotyku.

Ustosunkowując się do tego wiceminister zdrowia powiedział, że "ten rząd nie planuje w żaden sposób podejmować i rozważać tego typu decyzji".

Ze sprawozdania rządu wynika m.in., że najpopularniejszymi substancjami nielegalnymi wśród uczniów są marihuana i haszysz. Wyniki takie przyniosło badanie realizowane w ramach międzynarodowego Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (European School Survey Project on Alkohol and Drugs - ESPAD) w 2011 r.

Do używania przetworów konopi przyznało się wówczas 24,3 proc. uczniów III klas szkół gimnazjalnych oraz 37,3 proc. uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki takie potwierdził projekt badawczy "konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną" realizowany w 2013 r. wśród uczniów w wieku 18 i 19 lat. Do używania kiedykolwiek w życiu marihuany lub haszyszu przyznało się 40,2 proc. badanych.

Informacja przynosi dane m.in. o tym, że w 2013 r. policja przeprowadziła wśród kierowców 5 814 testów na obecność narkotyków w organizmie, z czego 803 wykazały pozytywny wynik (13,8 proc.). W tym okresie odnotowano 36 wypadków i 52 kolizje drogowe spowodowane przez kierujących pod wpływem substancji działających podobnie do alkoholu, w których 5 osób zginęło, a 51 zostało rannych.

W informacji napisano, że w opinii Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji niska wykrywalność osób kierujących pod wpływem środków odurzających związana jest głównie z brakiem wystarczającej liczby narkotesterów. "Prawdopodobnie gdyby zwiększono liczbę badań na obecność środków odurzających, liczba ujawnionych znacznie by wzrosła" - oceniono.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH