Narkotyki zabijają rocznie 7 tys. Europejczyków

Blisko 7 tys. osób umiera co roku w UE z powodu przedawkowania narkotyków. Ograniczenie ich zażywania jest jednym z celów Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków, do której przystąpiło ponad 800 organizacji i osób prywatnych.

Liczymy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy dołączy około 700 nowych sygnatariuszypowiedział w podczas środowej konferencji Andrzej Kośnikowski z koordynującej kampanię Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości KE. Konferencja podsumowywała 18 miesięcy kampanii.

Kośnikowski dodał, że w Polsce mieszka 60 sygnatariuszy kampanii, wśród nich: twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, muzyk rockowy i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty Krzysztof Jaryczewski, inicjator programu „Profilaktyka a Ty” insp. Grzegorz Jach, itd. Wspomniane osoby i organizacje prowadzą działania profilaktyczne wśród młodzieży i informują o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków. Celem kampanii jest m.in. rozpowszechnianie tzw. „dobrych praktyk” w przeciwdziałaniu narkomanii

Owsiak podkreślał, że uczestnicy festiwalu Przystanek Woodstock nie mogą brać narkotyków, nad czym czuwa, co roku około 1000 wolontariuszy i 200 zawodowych ochroniarzy. Prowadzone są rygorystyczne kontrole i niktjak mówił – nie może mieć nawet niewielkiej ilości narkotyków.

Krzysztof Jaryczewski zaznaczył, że sam kiedyś był osobą uzależnioną i opowiadał o tym później młodzieży przestrzegając przed braniem narkotyków. Jednakjak powiedział – zdał sobie sprawę, że być może mówił zbyt wiele o swoich doświadczeniach, swoim leczeniu. Tymczasem przekaz dotyczący narkotyków powinien być różny, w zależności od tego, czy trafia do osób, które mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi, czy do szerokiego kręgu odbiorców. Wyjaśnił, że osobom uzależnionym mówi się np. o leczeniu, terapii, podczas gdy przekaz dla młodzieży powinien przestrzegać przed sięganiem po narkotyki.

Działania profilaktyczne dla młodzieży mogą mieć różną formę. Program „Profilaktyka a Ty”, którego inicjatorem jest insp. Grzegorz Jach, proponuje np. zajęcia teatralne, wokalne, taneczne i literackie. W kilkunastu województwach organizowane są przedstawienia teatralne adresowane do młodzieży. W skali kraju takich grup teatralnychjak powiedział insp. Jachjest 14.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH