
Blisko 7 tys. osób umiera co roku w UE z powodu przedawkowania narkotyków. Ograniczenie ich zażywania jest jednym z celów Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków, do której przystąpiło ponad 800 organizacji i osób prywatnych.
– Liczymy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy dołączy około 700 nowych sygnatariuszy – powiedział w podczas środowej konferencji Andrzej Kośnikowski z koordynującej kampanię Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości KE. Konferencja podsumowywała 18 miesięcy kampanii.
Kośnikowski dodał, że w Polsce mieszka 60 sygnatariuszy kampanii, wśród nich: twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, muzyk rockowy i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty Krzysztof Jaryczewski, inicjator programu „Profilaktyka a Ty” insp. Grzegorz Jach, itd. Wspomniane osoby i organizacje prowadzą działania profilaktyczne wśród młodzieży i informują o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków. Celem kampanii jest m.in. rozpowszechnianie tzw. „dobrych praktyk” w przeciwdziałaniu narkomanii
Owsiak podkreślał, że uczestnicy festiwalu Przystanek Woodstock nie mogą brać narkotyków, nad czym czuwa, co roku około 1000 wolontariuszy i 200 zawodowych ochroniarzy. Prowadzone są rygorystyczne kontrole i nikt – jak mówił – nie może mieć nawet niewielkiej ilości narkotyków.Krzysztof Jaryczewski zaznaczył, że sam kiedyś był osobą uzależnioną i opowiadał o tym później młodzieży przestrzegając przed braniem narkotyków. Jednak – jak powiedział – zdał sobie sprawę, że być może mówił zbyt wiele o swoich doświadczeniach, swoim leczeniu. Tymczasem przekaz dotyczący narkotyków powinien być różny, w zależności od tego, czy trafia do osób, które mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi, czy do szerokiego kręgu odbiorców. Wyjaśnił, że osobom uzależnionym mówi się np. o leczeniu, terapii, podczas gdy przekaz dla młodzieży powinien przestrzegać przed sięganiem po narkotyki.
Działania profilaktyczne dla młodzieży mogą mieć różną formę. Program „Profilaktyka a Ty”, którego inicjatorem jest insp. Grzegorz Jach, proponuje np. zajęcia teatralne, wokalne, taneczne i literackie. W kilkunastu województwach organizowane są przedstawienia teatralne adresowane do młodzieży. W skali kraju takich grup teatralnych – jak powiedział insp. Jach – jest 14.- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 17:25 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 16:30 Słupsk: oddział transplantacji szpiku gotowy, wkrótce pierwsze przeszczepy
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 10:35 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 1 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 2 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 6 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych