Narkotyki: leczenie substytucyjne niemal wyłącznie w krajach "starej" UE

Około 1,3 mln osób w Europie ma dostęp do leczenia substytucyjnego; w 2009 roku leczeniu poddano około 700 tys. osób używających opioidów - wynika ze sprawozdania unijnej agencji ds. narkotyków EMCDDA.

Jednak zakres tego leczenia bardzo się różni i w niektórych krajach jest bardzo mały - około 95 proc. usług jest zapewnionych w 15 państwach, które przystąpiły do UE przed 2004 rokiem. Ogółem, do tego rodzaju leczenia dostęp ma zaledwie połowa potrzebujących.

Sprawozdanie EMCDDA wskazuje, że pacjenci leczeni z tego uzależnienia są starsi, zmalał odsetek osób przyjmujących narkotyk dożylnie, które są w największym stopniu narażone na zakażenia przenoszone przez krew (np. HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B, C) oraz na przedawkowanie. Według najnowszych danych mniej niż połowa (40 proc.) rozpoczynających leczenie regularnie przyjmuje narkotyki drogą iniekcji.

Frank Zobel z EMCDDA uważa, że zgony spowodowane przedawkowaniem mogą stanowić zaledwie wierzchołek góry lodowej. EMCDDA szacuje, że liczba zgonów wśród użytkowników opioidów w Europie może wynosić od 10 tys. do 20 tys. rocznie.

EMCCDA zwraca uwagę, że w związku z kryzysem wiele krajów ograniczyło budżety na usługi związane z narkotykami, przez co nie są w stanie adekwatnie zająć się osobami najbardziej narażonymi na zakażenie HIV.

W tym roku Grecja zgłosiła 170 nowych przypadków zakażeń tym wirusem wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków (podczas gdy dotąd było 25 przypadków rocznie). Wzrost nowych zakażeń odnotowano również w Bułgarii, Estonii i na Litwie. Używanie narkotyków drogą dożylną stanowi przyczynę ponad 2 tys. zgonów spowodowanych HIV/AIDS każdego roku w Europie.

- Decydenci nie mogą nawet na chwilę odwracać uwagi od tego podstawowego celu, jakim jest zdrowie publiczne, zwłaszcza, że w niektórych państwach członkowskich ponownie mogą pojawić się warunki sprzyjające przyszłym epidemiom związanym z przyjmowaniem narkotyków. Dowody historyczne wyraźnie potwierdzają, że bez skutecznych interwencji zakażenia wirusem HIV mogą rozprzestrzeniać się szybko wśród osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji - podkreślił dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH