Nadchodzą zmiany w ratownictwie. Mniej lekarzy w karetkach, które mają być państwowe Przepis eliminujący prywatnych przedsiębiorców został skrytykowany przez UOKiK i MSZ jako ograniczający konkurencję i niezgodny z przepisami UE. Źródło; strona internetowa Falck

Od 1 stycznia 2018 r. w karetkach będą mogli jeździć wyłącznie lekarze ze specjalizacją w ratownictwie medycznym lub tacy, którzy do końca roku rozpoczęli szkolenie w tym zakresie. W połowie roku natomiast ma wejść w życie nowelizacja, która przewiduje upaństwowienie ratownictwa medycznego.

Tzw. mała nowelizacja rozporządzenia o systemie wspomagania dowodzenia państwowego ratownictwa medycznego wraz z dodaną 28 listopada 2017 r. autopoprawką ministra zdrowia wprowadzającą upaństwowienie systemu została zaakceptowana przez Radę Ministrów w trybie obiegowym i skierowana do Sejmu.

Na pytania związkowców i pracodawców z branży medycznej odpowiadał 12 grudnia na posiedzeniu zespołu ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego Mateusz Komza, dyrektor Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia.

Komza poinformował, że "od Nowego Roku ubędzie tylko 91 etatów lekarskich w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego". Z jego wyjaśnień wynika też, że nie powinno być problemów z przejęciem zatrudnionych w prywatnych podmiotach w związku z upaństwowieniem ratownictwa - pisze "Rzeczpospolita". 

Przypomnijmy: zgodnie z nowymi przepisami nie będzie okresu przejściowego do 2021 r. na
podpisywanie przez NFZ kontraktów tylko z publicznymi ZOZ-ami albo spółkami, które w większości należą do samorządów lub państwa. Teraz NFZ podpisze umowę z prywatnym pogotowiem tylko tam,
gdzie nie ma żadnego publicznego.

Dr Anna Banaszewska, pełnomocnik Falck Medycyna z Kancelarii Prawo Gospodarka Zdrowie zauważa, że przepis eliminujący prywatnych przedsiębiorców został skrytykowany przez UOKiK i MSZ jako ograniczający konkurencję i niezgodny z przepisami UE. Przestrzega przed odszkodowaniem, jakie Polska będzie zobowiązana wypłacić Danii na podstawie umowy międzynarodowej o wzajemnym popieraniu inwestycji, zakupu ambulansów i wyposażenia baz.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH