Nadal bez ostatecznego porozumienia ws. funkcjonowania POZ w 2015 r. Fot. Archiwum

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim i Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie osiągnęli w sobotę (20 grudnia) ostatecznego porozumienia z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania POZ w 2015 r. Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek.

- Jesteśmy coraz bliżej porozumienia. Podpisano protokół uzgodnieniowy. Porozumieliśmy się w kolejnych punktach, co do których były rozbieżności i wątpliwości, uzgodniony został także termin kolejnego spotkania na poniedziałek - wyjaśnił PAP rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

- Stronom zależy na podpisaniu porozumienia, dlatego będziemy jeszcze rozmawiać - dodał. Wyjaśnił, że chodzi o uszczegółowienie niektórych zapisów w zarządzeniach prezesa NFZ.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski poinformował, że w trakcie sobotnich rozmów uzgodniono ostateczny zakres badań dodatkowych, których wykonanie lekarze POZ mają zlecać od 1 stycznia 2015 r. (z wykazu badań usunięto m.in. USG węzłów chłonnych i szyi, krtani, przełyku, płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i klatki piersiowe; zdaniem lekarzy badania te są rzadko wykonywane i możliwe do wykonania właściwie wyłącznie na poziomie klinicznym).

Sutkowski zaznaczył, że lekarze stoją na stanowisku, iż rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ, w którym znajduje się wykaz badań, powinno zacząć obowiązywać z początkiem roku, czyli wraz z wejściem w życie pakietu onkologicznego. Resort, ze względów proceduralnych, zaznacza jednak, że może stać się to później - w projekcie rozporządzenia zapisano, że wchodzi ono w życie 14 dni od ogłoszenia.

Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki poinformował PAP, że kolejna sprawa, którą uzgodniono, dotyczy pacjentów, którzy są ubezpieczeni, ale w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczeni (tzw. czerwoni). Będą oni mieć trzy, a nie jeden miesiąc - jak wcześniej proponowano - na potwierdzenie faktu swojego ubezpieczenia.

Obie organizacje podkreślają, że wciąż nie osiągnięto ostatecznego porozumienia dotyczącego finansowania POZ w przyszłym roku. Chodzi m.in. o wysokość stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i mnożników za poszczególne grupy pacjentów. Finansowania POZ mają dotyczyć poniedziałkowe rozmowy.

W środę NFZ opublikował zarządzenie ws. POZ. Wcześniej odbyły się rozmowy z przedstawicielami Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i doszło do podpisania porozumienia między MZ a PPOZ co do warunków finansowania POZ w 2015 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH