Naczelna Rada Lekarska wzywa lekarzy do ograniczenia czasu pracy Jeśli lekarze ograniczą pracę do 48 godzin, systemowi opieki zdrowotnej grozi zadyszka Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek (27 października) Naczelna Rada Lekarska w oficjalnym stanowisku wezwała lekarzy do ograniczenia czasu pracy do maksymalnie 48 godzin tygodniowo i wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out.

Lekarzom kończy się cierpliwość. Po tym, jak rząd zlekceważył trwający już piąty tydzień protest głodowy rezydentów, do gry wkroczyli ich starsi koledzy. Jeśli lekarze ograniczą pracę do 48 godzin, systemowi opieki zdrowotnej grozi zadyszka - informuje Rzeczpospolita. 

Dyrektywa o klauzuli opt-out stanowi, iż lekarz może (ale nie musi), indywidualnie, dobrowolnie wyrazić zgodę na wydłużenie pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Jeśli lekarz takiej zgody nie wyrazi, pracodawcy nie wolno go dyskryminować czy wyciągać wobec niego konsekwencji. 

Czytaj: NRL do lekarzy: pracujcie maksymalnie 48 godzin w tygodniu

Do ograniczenia czasu pracy samorząd lekarski wzywa nie tylko lekarzy zatrudnionych na etatach, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. Uwzględnia przy tym - jak czytamy w wydanym w piątek stanowisku - „głosy środowiska lekarzy, którzy słusznie dostrzegają, że nadmierne obciążenie pracą wpływa negatywnie zarówno na jakość udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych, jak i na możliwość regeneracji sił przez samych lekarzy".

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH