Naczelna Rada Lekarska: celowość ustawy o POZ - dyskusyjna NRL ocenia, że celowość wprowadzenia ustawy o POZ "jest dyskusyjna". Fot. archiwum

Celowość wprowadzenia ustawy całościowo regulującej zagadnienia podstawowej opieki zdrowotnej jest dyskusyjna - uważa Naczelna Rada Lekarska. Zdaniem samorządu POZ "powinna pozostać częścią całego systemu ochrony zdrowia, nie sztucznie wydzieloną częścią".

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa ministerstwa zdrowia. Regulacja ta ma poprawić funkcjonowanie POZ i zwiększyć efektywność opieki. Założenia do projektu we wrześniu zostały przekazane do konsultacji.

W przyjętym stanowisku Naczelna Rada Lekarska oceniła, że celowość wprowadzenia ustawy o POZ "jest dyskusyjna".

Zdaniem samorządu cele ustawy można zrealizować, nowelizując obowiązujące przepisy, a POZ "powinna pozostać częścią całego systemu ochrony zdrowia, nie sztucznie wydzieloną częścią".

Zgodnie z projektem MZ każdy pacjent będzie objęty podstawową opieką zdrowotną zapewnianą przez lekarza współpracującego z pielęgniarkami i położnymi w ramach zespołu. Zespół ten będzie współpracował także z innymi specjalistami, np. dietetykiem i psychologiem.

Samorząd zwrócił uwagę, że w założeniach nie doprecyzowano m.in. szczególnej roli lekarza POZ w systemie. Zdaniem NRL jest to konieczne, aby w przyszłości uniknąć konfliktu kompetencyjnego oraz zmniejszyć przyzwyczajenia pacjentów do leczenia specjalistycznego.

"Brak konsensusu w tym zakresie oraz edukacji pacjentów może sprawić wrażenie, że reforma ma na celu zablokowanie opieki specjalistycznej, której znaczącą część przejmie POZ wbrew dotychczasowej praktyce i preferencjom pacjentów" - zwraca uwagę NRL.

Lekarze zaznaczyli także, że propozycja resortu jednoznacznie promuje medycynę rodzinną, nie uwzględniając np. szczególnej roli pediatry w POZ w pierwszych latach życia dziecka.

Zgodnie z propozycją resortu POZ będzie finansowana z NFZ, przez samorządy oraz z budżetu państwa. W planie finansowym NFZ na 2017 r. na POZ przewidziano ponad 9,9 mld zł, co stanowi 13,5 proc. planowanych nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej. Resort chce, by wydatki na POZ każdego roku sukcesywnie wzrastały, tak by w perspektywie 10 lat osiągnęły 20 proc. wszystkich wydatków NFZ na świadczenia.

NRL zwraca uwagę, że w założeniach nie wskazano dokładnie, na co wzrost nakładów zostanie przeznaczony, a także czy jakieś rodzaje świadczeń z tego powodu będą finansowane w mniejszym stopniu.

"O ile nie podlega dyskusji potrzeba większych nakładów także w POZ, zmiany proporcji nakładów pomiędzy rodzajami świadczeń powinny wynikać ze zmian w korzystaniu z tych świadczeń" - wskazuje samorząd.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH