Na zjeździe lekarze podjęli stanowiska dotyczące m.in. szkoleń, wynagrodzeń i konkurencji Lekarski samorząd przedstawił najważniejsze uwagi dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Fot. PTWP (zdj. archiwalne)

Zmiana zasad szkolenia specjalistycznego, wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia lekarzy - to niektóre z apeli i stanowisk przyjętych na Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjeździe Lekarzy w Warszawie.

W sobotę (14 maja) wieczorem, na zakończenie trwającego od piątku (13 maja) zjazdu lekarze zaapelowali do ministra zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej zadań realizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego m.in. w zakresie kształcenia specjalizacyjnego i ustawicznego doskonalenia zawodowego.

O zmianach w organizacji szkolenia
- Wzorem kilku innych krajów środowisko lekarskie powinno się zająć organizacją systemu kształcenia - przekonywał w rozmowie z PAP wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski.

Wskazał, że zdaniem lekarzy obecny system nie jest dostatecznie koordynowany i nie spełnia oczekiwań środowiska. - Zależy nam na tym, żeby warunki szkolenia specjalizacyjnego były w Polsce dla młodych lekarzy jak najkorzystniejsze - podkreślił.

Lekarze chcą także zmian zasad szkolenia specjalistycznego w celu rozdzielenia jednostek prowadzących szkolenie w module podstawowym i specjalistycznym.

Zaproponowano, by moduł podstawowy szkolenia odbywał się w szpitalu miejskim lub powiatowym, a dopiero specjalistyczny - w klinice albo szpitalu referencyjnym. - Zmniejszyłoby to liczbę osób szkolących się jednoczasowo w oddziałach III stopnia referencyjności i wydatnie podniosło jakość kształcenia w tych jednostkach - wskazano w apelu.

Medycy chcą także, by egzamin specjalizacyjny można było zdawać już w trakcie ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego. Argumentują, że do tego egzaminu można podchodzić tylko dwa razy do roku, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia a egzaminem; w tym czasie wielu lekarzy pozostaje bez zatrudnienia.

Zaapelowano także o jawność pytań i odpowiedzi z lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego oraz państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

O wynagrodzeniach i dialogu
Lekarze wrazili stanowisko, że nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych powinny wynosić co najmniej 6 proc. PKB. Wyrażono ubolewanie, "że ten wielokrotnie zgłaszany przez samorząd lekarski postulat nie został zrealizowany przez kolejne ekipy rządowe".

Lekarze i lekarze dentyści kolejny raz zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie działań mających na celu ustalenie wysokości ich minimalnego wynagrodzenia.

Postulują, by w przypadku stażystów była to średnia krajowa, a w przypadku lekarzy bez specjalizacji oraz rezydentów - dwukrotność średniej krajowej. Z kolei lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji mieliby zarabiać minimum dwuipółkrotność średniej krajowej, a ze specjalizacją - trzykrotność średniej krajowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH