Na Kongresie Zdrowego Starzenia o polityce senioralnej Podczas debaty otwierającej Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia

W związku ze starzeniem się społeczeństwa realizacja kompleksowej polityki senioralnej nabiera strategicznego znaczenia dla przyszłości Polski. Dyskusja na temat zainaugurowała w czwartek (24 września) Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia w Warszawie.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej przedstawił na Kongresie założenia "Długofalowej Polityki Senioralnej dla Polski na lata 2014-2020", które zostały przyjęte przez polski rząd 24 grudnia 2013 roku.

To pierwszy dokument strategiczny tego typu. Zakłada on m.in. wspieranie inicjatyw na rzecz aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu, większy udział seniorów w życiu społecznym, jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału osób w wieku 50+ na rynku pracy oraz budowę solidarności międzypokoleniowej.

Potrzebę wdrożenia aktywnej polityki na rzecz zdrowego starzenia się uzasadniają niepokojące dane demograficzne - rosnąca średnia długość życia przy jednoczesnym trwałym spadku liczby narodzin.
Wśród największych osiągnięć minister wskazywał działania na rzecz wprowadzenia rozwiązań prawnych, regulujących realizację polityki senioralnej, w tym utworzenie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

To właśnie efektem pracy komisji było uchwalanie ustawy o osobach starszych, która nakłada na rząd obowiązek bieżącego monitorowania sytuacji osób w wieku 60+, z uwzględnieniem sytuacji demograficznej oraz dochodowej, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, sytuacji rodzinnej, sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, a także informacji o stanie zdrowia.

Uczestnicy spotkania poświęcili również sporo uwagi wyzwaniom, przed którymi stoi polskie społeczeństwo oraz rząd.

W ocenie prof. Piotra Błędowskiego z Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH, pomimo bardzo dobrze zdefiniowanych celów oraz obszarów działań, polska polityka senioralna musi być modyfikowana, z uwagi na nieustanie zmieniające się uwarunkowania oraz otoczenie społeczne.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tzw. srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych.

Biorący udział w Kongresie prof. Jean Bousquet, przewodniczący Światowego Sojuszu przeciwko Przewlekłym Chorobom Układu Oddechowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwracał uwagę, że realizacja integrowanej polityki senioralnej na poziomie międzynarodowym stanowi jedno z głównych wyzwań dla Europy.

Jego zdaniem Polska jest pierwszym krajem, który zajął się profilaktyką związaną z aktywnym starzeniem się, a polityka senioralna w Polsce jest w pełni zgodna z wytycznymi unijnymi.

W opinii Emily Sinnott z Banku Światowego w naszym kraju są bardzo dobre systemy informacji zdrowotnej, a wyzwaniem jest wykorzystywanie tych danych w praktyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH