NSZZ „Solidarność” apeluje o podwyżki wynagrodzeń, OPZZ - popiera protest rezydentów "Solidarność" apeluje o podnoszenie wynagrodzeń w sposób solidarny i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Fot. archiwum

O podnoszenie wynagrodzeń w sposób solidarny i zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia - zaapelował NSZZ „Solidarność". Z kolei OPZZ zapewnia, że popiera protest rezydentów i utożsamia się z postulatami dot. poprawy jakości i dostępności opieki zdrowotnej.

NSZZ "Solidarność" wskazuje, że "niezmiennie i po raz kolejny zwraca uwagę na konieczność systemowego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, tak by zapewnić powszechny dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej". Związek dodaje, że wydatkowanie środków musi być kontrolowane.

Zdaniem NSZZ "Solidarność" ustawa regulująca minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia wymaga "pilnej nowelizacji".

- Zmiana ustawy musi objąć wszystkie grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i musi zapewnić sprawiedliwy wzrost wynagrodzeń. Tylko taka nowelizacja, przy respektowaniu zasad dialogu społecznego pomiędzy stroną rządową i stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego, pozwoli zachować pokój społeczny wśród pracowników tego sektora - czytamy w stanowisku związku.

Solidarność zaapelowała "o podnoszenie wynagrodzeń w sposób solidarny". - W związku z tym po raz kolejny postulujemy podniesienie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o co najmniej 11,2 proc. - wskazano.

Oświadczenie w związku z sytuacją w ochronie zdrowia opublikowało też Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. OPZZ poinformowało, że popiera protest lekarzy rezydentów i utożsamia się z postulatami dotyczącymi poprawy jakości i dostępności opieki zdrowotnej.

"Od kilku lat apelujemy do strony rządowej o stabilne i wzrastające finansowanie ochrony zdrowia. Jest to podstawowy warunek sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia. To recepta na poprawę sytuacji pacjentów i pracowników tego sektora" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem OPZZ "rozwiązanie problemów płacowych w ochronie zdrowia powinno być uregulowaniem systemowym obejmującym wszystkie grupy zawodowe w ochronie zdrowia". "OPZZ nie godzi się na podział związków zawodowych i środowisk pracowniczych na lepsze i gorsze. Ochrona zdrowia to jeden organizm, na którego jakość wpływa praca wszystkich pracowników" - zaznaczono.

Olga Zakolska - PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH