NRPiP chce spotkania z premier Ewą Kopacz Fot. Archiwum RZ

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych domaga się spotkania z Ewą Kopacz. Jak twierdzi, od momentu powołania na urząd prezesa Rady Ministrów, premier nie spotkała się ze środowiskiem pielęgniarek i położonych.

- NRPiP dostrzegając drastyczną sytuację zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarek i położnych wystosowała do pani premier pięć listów z prośbą o spotkanie. Przez osiem miesięcy kierowania polskim rządem Ewa Kopacz nie odpowiedziała na zaproszenie - informuje Rynek Zdrowia Ewa Sawicka z NRPiP.

I dodaje, że pamiętając wydarzenia z 2007 r., kiedy Ewa Kopacz była największym sojusznikiem i wsparciem dla polskich pielęgniarek i położnych, rozczarowuje jej obecna bierność i brak działań. Dziwi to podwójnie ze względu na sytuację: w świetle najnowszych prognoz NRPiP już za 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 48 lat, a już w 2022 r. będzie to 50 lat. Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Za 7 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tys.

- Jeżeli polski rząd z Ewą Kopacz na czele nie podejmie natychmiastowych działań, polskie społeczeństwo czeka katastrofa. Nie dotyczy to pielęgniarek i położnych, ale wszystkich Polaków. Każdego dnia pozbawiani jesteśmy opieki z powodu malejącej liczby pielęgniarek i położnych - komentuje sytuację prezes NRPIP Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Polacy w celu zapewnienia ochrony własnego zdrowia podpisują recepty, które zostaną przekazane polskim politykom, w tym premier Ewie Kopacz. Akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ostatni dyżur" zainicjowanej przez NRPiP. Recepty można podpisywać on-line pod adresem www.ostatnidyzur.pl.

Akcja zbierania petycji będzie odbywać się w całej Polsce. Na najbliższe tygodnie zaplanowany jest cykl konferencji "Ostatni dyżur", które będą̨ okazją do promowania kampanii w regionach i spotkań z politykami.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH