NRPiP będzie doradzać MZ ws. poprawy sytuacji pielęgniarek Na zdj. Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Fot. archiwum

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad strategią poprawiającą sytuację pielęgniarek i położnych w Polsce. W składzie zespołu powołanego do jej realizacji znaleźli się przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Strategia zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wspierających rozwój pielęgniarstwa, jak i poszczególnych jego dziedzin, rozpoczynając od etapu edukacji. Jednym z jej punktów będzie zwiększenie dotacji dla uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w celu wsparcia rekrutacji na te kierunki. 

Strategia Ministerstwa Zdrowia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce ma określić listę założeń w następujących obszarach:
• Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych
• Nowy zawód pomocniczy wspierający pielęgniarki i położne w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych
• Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia
• Normy zatrudnienia - określenie liczby pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacji w poszczególnych zakresach świadczeń
• Warunki pracy, wynagrodzenia i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

Według prognozy opracowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2020 r. zabraknie w Polsce pielęgniarek i położnych. Dlatego należy pilnie rozpocząć działania zapobiegawcze.

Zaplanowane działania dotyczą zmian już na etapie studiów, ponieważ jedynie 46,7 proc. absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych ubiega się o prawo wykonywania zawodu, a około 30 proc. podejmuje pracę w zawodzie. Jakość kształcenia podyplomowego ma ulec poprawie, ma być wprowadzona do systemu opieki zdrowotnej profesja współuczestnicząca w bezpośredniej opiece nad pacjentem (co da wsparcie i pielęgniarkom i pacjentom).

- Palącą kwestię stanowi także brak innowacyjności w zawodzie pielęgniarki i położnej. Możliwość posługiwania się dokumentacją elektroniczną, utworzenie banku ofert pracy w ramach platformy internetowej czy wykorzystanie w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych metody e-learningu to tylko niektóre z założeń mających na celu wsparcie rozwoju zawodu - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH