NRL w sprawie prowadzenia konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz po raz kolejny wyraził stanowczy protest przeciwko nieuwzględnianiu samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w procesie konsultacji projektów aktów prawnych o istotnym znaczeniu dla ochrony zdrowia oraz dotyczących zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty.

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia czytamy: "Przy piśmie Cezarego Rzemka Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2014 r., skierowany został do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Wśród podmiotów, do których Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt w ramach konsultacji społecznych brakuje Naczelnej Rady Lekarskiej - pomimo faktu, że projekt ten wprowadza zmiany do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty". 

W związku z tym prezes Hamankiewicz zdecydował się zwrócić uwagę ministra, że opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony zdrowia i wykonywania zawodu lekarza jest jednym z zadań samorządu lekarskiego, stosownie do art. 5 pkt 16 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów członek Rady Ministrów, realizując politykę ustaloną przez Radę Ministrów, współdziała z organizacjami społecznymi i przedstawicielstwami środowisk zawodowych.

"Mając powyższe na uwadze nieuwzględnienie samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w konsultacjach społecznych dotyczących ww. projektu ustawy należy uznać za działanie sprzeczne z prawem i prowadzące do naruszenia art. 2 Konstytucji RP, a w szczególności wynikających z niego zasad należytej legislacji" - podsumowuje prezes NRL.

Więcej: www.nil.org Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH