NRL: potrzebny program opieki stomatologicznej dla seniorów Fot. Fotolia

Naczelna Rada Lekarska alarmuje - 40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów, a co czwarta osoba nie była u dentysty od 5 lat.

Sekretarz Komisji Stomatologicznej NRL dr Małgorzata Lindorf podczas czwartkowej konferencji prasowej przypomniała, że nieleczone zęby, krwawienie z dziąseł, kamień nazębny i brak uzupełnień protetycznych mogą wywoływać, zaostrzać lub utrudniać leczenie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby serca i choroby układu pokarmowego.

Jak zauważa NRL, problem będzie narastał, gdyż z roku na rok polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z danych GUS wynika, że obecnie 7,3 mln Polek i Polaków jest w wieku senioralnym (mężczyźni 65+, kobiety 60+), co stanowi 20 proc. całej populacji. Do 2030 r. liczba osób w tym wieku ma wzrosnąć do 33 proc., a osób powyżej 80 roku życia będzie 2,2 mln osób, przy systematycznym spadku liczby ludności w Polsce.

Zdaniem samorządu lekarskiego konieczne zmiany będą możliwe jedynie przy zwiększeniu wydatków na opiekę stomatologiczną i w ramach rządowego programu senioralnej opieki stomatologicznej. NRL przypomina, że wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 r. wynoszą 1 mld 75 mln zł (w 2014 r. wynosiły 1 mld 80 mln zł). Jak wyliczyli lekarze dentyści, w bieżącym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada zaledwie 45,43 zł rocznie.

- Za te pieniądze musimy leczyć naszych pacjentów w pełnym zakresie: trzeba sfinansować leczenie nie tylko protetyczne, ale i chirurgiczne, periodontologiczne, ortodontyczne, leczenie osób niepełnosprawnych psychicznie, leczenie osób po nowotworach. To wszystko musi być sfinansowane w ramach 45 zł - podkreśliła dr Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ w Komisji Stomatologicznej NRL.

Dodała, że w niektórych regionach Polski pacjenci czekają w kolejce na uzupełnienie protetyczne nawet ponad rok. - Dodatkowo NFZ finansuje tylko najprostsze akrylowe protezy całkowite i częściowe. A protezy częściowe, z racji swojej budowy, niszczą tak cenne resztkowe uzębienie pacjentów w starszym wieku - zauważyła.

- Mając na uwadze zdrowie jamy ustnej ludzi starszych wiekiem, nie można pominąć tak bardzo ważnego aspektu, jakim jest profilaktyka onkologiczna związana z nowotworami jamy ustnej, warg, języka czy gardła - wskazała dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego WUM prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH