NRL pisze list do prezes Pachciarz ws. nowego wzoru umowy na recepty refundowane

W sobotę (30 czerwca) wiceprezes NRL Romuald Krajewski skierował do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz odpowiedź ws. nowego wzoru umowy upoważniającego do wystawiania recept na leki refundowane. Z pisma wynika, że największy sprzeciw lekarzy nadal budzą kary finansowe oraz ograniczenie możliwości podpisania nowych umów (na zasadzie aneksowania) dla lekarzy, którzy podpisali wcześniejsze aneksy.

W piśmie wysłanym do Agnieszki Pachciarz czytamy: "nakładanie na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł. za wszelkie najdrobniejsze nieprawidłowości na lek refundowany, (...) w sytuacji, gdy nie skutkują one niemożnością zrealizowania recepty zgodnie z uprawnieniami pacjenta ani powstaniem szkody po stronie NFZ, budzi stanowczy sprzeciw. Propozycja ta (...) jest tym bardziej niezrozumiała, że rozwiązania takiego nie przewidywało nawet powszechnie krytykowane, zarówno przez środowisko lekarskie, ministra zdrowia, członków Komisji Zdrowia Sejmu i Senatu, a także panią prezes, zarządzenie poprzedniego prezesa NFZ.”

Krajewski dodaje jednocześnie, że środowisko lekarskie nie kwestionuje konieczności poprawnego wystawiania recept, jednak nie widzi podstaw do nakładania na lekarza kary, jeżeli popełniony przez niego błąd nie zablokował realizacji recepty i nie naraził Funduszu na straty.

Zdaniem NRL drugą, równie ważną kwestią jest sytuacja lekarzy i lekarzy dentystów, którzy z obawy o swoje bezpieczeństwo nie podpisali aneksów opartych na zarządzeniu prezesa NFZ nr 25/2012/DGL z dnia 30 kwietnia 2012 r.

"Projekt zarządzenia przewiduje możliwość podpisania przez lekarzy, którzy podpisali umowy w oparciu o wspomniane zarządzenie aneksów do tych umów z mocą wsteczną, od dnia 1 lipca 2012 roku" - przypomina w liście Krajewski. Tymczasem w ocenie NRL możliwość ich podpisania powinna dotyczyć przede wszystkim lekarzy, którzy nie złożyli podpisu pod wynikającymi z zarządzenia 25/2012/DGL aneksami dotychczas posiadanych umów.

Jednocześnie w liście skierowanym do NFZ środowisko lekarskie wyraziło zadowolenie z deklaracji Dariusza Jarnutowskiego, dyrektora Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ, zgodnie z którą ci właśnie lekarze, którzy nie podpisali wspomnianych umów, będą mogli podpisać je na podstawie projektowanego zarządzenia, pod warunkiem uzupełnienia podpisów pod wcześniejszym aneksem w terminie do dnia 6 lipca. Krajewski podkreśla jednak, że taka możliwość powinna  znaleźć odzwierciedlenie w treści projektu zarządzenia.

NRL podsumowując swoje stanowisko, podkreśliła, że dwie powyżej przedstawione uwagi wywołały oburzenie znacznej części lekarzy, dlatego też prosi prezes Pachciarz o przesłanie ostatecznej wersji z odniesieniem się do powyższych uwag. 

Więcej: http://www.nil.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH