NRL pisze do ministra zdrowia ws. finansowania rezydentur Minister zdrowia powinien dążyć do zwiększenia dostępności do specjalizacji finansowanych ze środków publicznych poprzez zwiększenie liczby rezydentur - pisze Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Fot. PTWP

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 w planie budżetu na przyszły rok.

W piśmie prezes Hamankiewicz przypomina, że stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie dostępu do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów jest od wielu lat niezmienne. Izba opowiada się za jak najszerszym dostępem lekarzy i lekarzy dentystów do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w ramach rezydentury.

Naczelna Rada Lekarska wskazała, że minister zdrowia powinien dążyć do zwiększenia dostępności do specjalizacji finansowanych ze środków publicznych poprzez zwiększenie liczby rezydentur oraz zapewnienie finansowania obowiązkowych szkoleń i dyżurów z budżetu państwa.

''Zmniejszenie kwoty przeznaczonej na finansowanie rezydentur w roku 2017 budzi zatem uzasadniony niepokój środowiska lekarskiego. W czasie posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 20 października 2016 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wskazywali wprawdzie, że część miejsc rezydenckich nie została wykorzystana, należy to jednak traktować jako impuls do zmiany i uelastycznienia zasad naboru na specjalizacje w trybie rezydenckim, a nie jako uzasadnienie dla zmniejszania finansowania rezydentur'' - czytamy w piśmie.

Przypominam również, że Naczelna Rada Lekarska zgłaszała postulaty wprowadzenia ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych. System taki dawałby szanse na lepszy, oparty o bardziej sprawiedliwe kryteria, nabór na specjalizację. 

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH