Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zmianę § 4 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, który wymaga, aby przy wystawianiu recepty na lek refundowany lekarz wpisał adres miejsca udzielenia świadczenia zdrowotnego.

W ocenie samorządu zawodowego właściwszym rozwiązaniem jest identyfikacja recepty za pomocą adresu ujawnionego w rejestrze praktyk lekarskich.

Jak czytamy w piśmie prezesa Hamankiewicza, „przepis ten stawia niezasadne wymogi niektórym grupom lekarzy uprawnionym do wystawiania recept na leki refundowane, co szczególnie wyraźnie widać na przykładzie lekarzy wykonujących zawód w formie praktyki lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania oraz lekarzy nie prowadzących praktyki lekarskiej, którzy zawarli NFZ indywidualną umowę upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane”

Zdaniem samorządu lekarskiego, w przypadku obu wyżej wymienionych grup lekarzy wskazywanie na recepcie faktycznego miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego, np. domu pacjenta, nie jest właściwe. Z tego też powodu samorząd w piśmie skierowanym do resortu wskazał inne możliwe rozwiązania.

Zgodnie z nimi w przypadku recepty wystawianej przez lekarza prowadzącego praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania na recepcie należy wpisywać ujawniony w rejestrze praktyk lekarskich adres przyjmowania wezwań i przechowywania dokumentacji medycznej. W przypadku recepty wystawianej przez lekarza prowadzącego praktykę w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na recepcie powinien być wpisany adres tego podmiotu leczniczego, w którym działa lekarz prowadzący praktykę.

W przypadku recepty wystawianej przez lekarza prowadzącego praktykę lekarską inną niż wymienione w pkt. 1 i 2 na recepcie powinien być wpisany adres, pod którym dana praktyka umieszczona jest w rejestrze praktyk. W przypadku recepty wystawionej przez lekarzy nie mających praktyki, którzy zawarli z NFZ indywidualną umowę upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane, na recepcie powinien być wpisany adres miejsca zamieszkania lekarza.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH