NRL pisze do ministra

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o uchylenie, w ślad za stanowiskami Naczelnej Rady Lekarskiej, ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z powodu braku podstaw do dalszego obowiązywania.

W liście czytamy: "Rozporządzenie to było podjęte przed ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Po wejściu w życie ustawy, a w szczególności jej nowelizacji dokonanej w dniu 13 stycznia 2012 r. zapisy aktu niższego rzędu, wkraczające w zakres materii uregulowanej ustawą winny utracić moc, szczególnie gdy regulują zagadnienia w sposób odmienny niż ustawa. Ust. 8 art.48 Ustawy refundacyjnej, który dotyczył roszczeń Narodowego Funduszu Zdrowia wobec świadczeniodawców z tytułu nieprawidłowo wystawionej recepty został uchylony, tymczasem § 31 załącznika do w/wym. rozporządzenia, który zawiera analogiczną treść jak uchylony ust.8 art.48 - nadal obowiązuje."

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreślił, iż narusza to wszelkie zasady obowiązujące w państwie prawa i może świadczyć o złej woli strony rządowej, która pod presją żądań lekarzy zmienia ustawę, ale "zapomina" o rozporządzeniu. 

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH