NRL: pieczątka "do decyzji NFZ" pozostaje jedną z form protestu

Obradująca w Łodzi Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała w piątek (13 stycznia) wieczorem, by lekarze nie określali na receptach poziomu refundacji leku (z wyjątkiem pewnych przypadków dotyczących około 200 specyfików) - mają umieszczać na receptach numer oddziału wojewódzkiego NFZ i wpisywać międzynarodowe nazwy leków.

- Pieczątki: "Refundacja leku do decyzji NFZ" stawiane na receptach mogą być nadal jedną z form protestu - powiedział po zakończeniu obrad prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Katarzyna Strzałkowska, rzecznik NIL, dodała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że stawianie pieczątek tej treści rekomenduje OZZL, Porozumienie Zielonogórskie i Konsylium 24. Natomiast NRL przyjęła do wiadomości autonomiczną decyzję poszczególnych środowisk uczestniczących w proteście, jak również fakt, że do czasu realizacji wszystkich postulatów środowiska lekarskiego oraz uwolnienia lekarzy od obowiązków biurokratycznych możliwe jest umieszczanie na recepcie wspomnianej pieczątki.

Za przyjęciem mówiącej o tym rekomendacji było 62 członków NRL, 2 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu (NRL liczy 75 członków, w tym 51 wybieranych na Krajowym Zjeździe Lekarzy oraz 24 prezesów okręgowych rad lekarskich).

Ponadto NRL zaapelowała do premiera o odwołanie prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza.

Aptekarze "dostali po uszach"
Wbrew oczekiwaniom wynikającym z wywiązania się przez rząd z obietnicy przyjęcia ekspresowego trybu nowelizacji ustawy refundacyjnej i wykreślenia z niej najbardziej krytykowanego zapisu o karaniu lekarzy, NRL nie przyjęła stanowiska wzywającego lekarzy, aby od soboty (14 stycznia) zakończyli protest pieczątkowy. Prowadzą go od 1 stycznia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Zielonogórskie.

Rezerwa lekarzy do władz i brak decyzji o zakończeniu protestu była m.in. wynikiem dwuznacznej postawy wobec aptekarzy.

- Uczestnicy obrad mieli informacje o obradach Sejmu i o poprawkach w ustawie dotyczących środowiska aptekarskiego - powiedziała nam Strzałkowska.

Aptekarzom zapewniono jedynie abolicję za realizowane w styczniu recepty z pieczątką ”Refundacja leku do decyzji NFZ” i błędami, ale nie zagwarantowano, że w przyszłości nie będą karani finansowo.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz ocenił w piątek, że aptekarze, których postawę w czasie protestu pieczątkowego chwalił premier i minister zdrowia, ”dostali po uszach” za to, że wykazali się odpowiedzialnością. Dodajmy natomiast, że aptekarze zyskali prawo do odwołania się od decyzji kontrolerów NFZ do prezesa Funduszu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH