Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odpowiada na artykuł opublikowany na stronach Fundacji Watch Health Care. Podkreśla, że nieprawdą jest, jakoby Prezydium NRL nie znało treści Deklaracji Helsińskiej.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL wystosował w środę (26 sierpnia) pismo do Krzysztofa Łandy, prezesa Zarządu Fundacji Watch Health Care, w którym poinformował, że z zaskoczeniem odebrał dokument opublikowany na stronach Fundacji Watch Health Care w dniu 22 sierpnia br. jako ''stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji'', dotyczący stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie stosowania interwencji o nieudowodnionej skuteczności.

Prezes NRL podkreśla w piśmie, iż nieprawdą jest, jakoby Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie znało treści Deklaracji Helsińskiej.

"Treść tego dokumentu jest doskonale znana członkom samorządu lekarskiego, gdyż polski samorząd lekarski uczestniczył aktywnie w pracach nad jego opracowaniem. Postawienie przez Pana powyższego zarzutu wynika, jak sądzę, z niezrozumienia treści stanowiska oraz intencji Prezydium NRL  (...)'' - pisze Maciej Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl

W przywołanym tekście na stronach Fundacji Watch Health Care pada stwierdzenie, że "władze i prawnicy NIL nie odróżniają eksperymentu medycznego od eksperymentalnego użycia".

Prezes WHC Krzysztof Łanda wskazał m.in., że "fragmenty stanowiska NIL wprowadzają w błąd lekarzy, pacjentów i opinię publiczną. Deklaracja Helsińska NIE nakłada na lekarza stosującego leczenie o nieudokumentowanej skuteczności obowiązku zapewnienia badania naukowego – a NIL powinien wycofać się z (...) fragmentów przyjętej uchwały oraz naprawić szkody, które nadinterpretacja NIL wywołała i wywoła".

Całe stanowisko prezesa Zarządu Fundacji Watch Health Care na stronie:
www.korektorzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH