NRL o refundowaniu szczepień przeciw grypie

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza z apelem o refundację szczepień ochronnych przeciw grypie dla wybranych grup społecznych, w tym pracowników ochrony zdrowia, dzieci i młodzieży.

W liście skeirowanym do ministra Arłukowicza czytamy, że „w minionych sezonach wyszczepialność w Polsce nie przekroczyła 4-5 proc. społeczeństwa, podczas gdy w innych krajach wynosi 60-75 proc. Tak niski poziom wyszczepialności w Polsce, zdaniem NRL, powinien być przyczyną wstydu wszystkich osób odpowiedzialnych za zdrowie". 

Prezes Hamankiewicz podkreślił również,  że "zważając na środki jakimi dysponujemy w naszym kraju należałoby zaszczepić przede wszystkim dzieci i młodzież uczęszczające do przedszkoli, szkół, i uczelni. Dzięki temu można osiągnąć bardzo dobre efekty prewencyjne przy zminimalizowanych nakładach finansowych".

W ocenie NRL nawet jeśli z przyczyn ekonomicznych szczepieniami przeciwko grypie obejmie się jedynie wskazane powyżej osoby, to efekt będzie zauważalny w całej populacji. Doświadczenia Stanów Zjednoczonych wskazują, że szczepienie jedynie dzieci przez minionych 10 lat sprowadziły zachorowalność na grypę do blisko zera, a w Japonii zmniejszyły ilość zachorowań o blisko 70 proc.

Naczelna Rada Lekarska dodaje również, że takie podejście do problemu, nie oznacza  rezygnacji z zalecania szczepień innym osobom - wskazuje jedynie na grupę młodzieży szkolnej, która powinna być objęta szczepieniem finansowanym w tym zakresie ze środków publicznych.

Drugą grupą, która powinna zostać zabezpieczona ze środków publicznych, to w ocenie Izby personel ochrony zdrowia, który odpowiednio wcześnie objęty profilaktyką, w przypadkach nasilonych zachorowań, czy epidemii mógłby bez przeszkód ratować innych.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH