NRL o odrzuceniu przez NFZ pomocy BCC w zorganizowaniu negocjacji

Do wiadomości prezesa NRL Macieja Hamankiewicza wpłynęło pismo prezes NFZ Agnieszki Pachciarz skierowane do prezesa BCC Marka Goliszewskiego, będące negatywną odpowiedzią na propozycję dotyczącą doprowadzenia do negocjacji z udziałem profesjonalnego mediatora - poinformowała w piątek (13 lipca) w komunikacie Naczelna Izba Lekarska.

W związku z tym Maciej Hamankiewicz wystosował tego samego dnia list do prezes NFZ, w którym wyraził żal z powodu podjętej przez Agnieszkę Pachciarz decyzji.

Odnosząc się do wątpliwości prezes NFZ dotyczących bezstronności zaproponowanych przez Business Centre Club mediacji, prezes NRL podkreślił, że „inicjatywa BCC dotyczy zapewnienia warunków, w których dialog pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a samorządem lekarskim mógł być prowadzony przy pomocy profesjonalnego i bezstronnego moderatora".

"Propozycja przedstawiona przez BCC nie przewiduje udziału tej organizacji w rozmowach w charakterze strony ani moderatora. BCC zaproponowało jedynie pomoc w przygotowaniu koncepcji dialogu zawierającej również kandydatury neutralnych i profesjonalnych mediatorów do akceptacji przez obie strony" - zaznacza Maciej Hamankiewicz. Dlatego - zdaniem prezesa NRL - zasłanianie się przez NFZ obawami dotyczącymi bezstronności Anny Styczewskiej-Radawan, eksperta BCC, jest nieuzasadnione.

Prezes NRL zwrócił się do prezes NFZ z prośbą o zaproponowanie osoby mediatora, która byłaby wolna od jakichkolwiek wątpliwości co do jej bezstronności.

Przypomnijmy, że 4 lipca BCC przedstawiło prezes NFZ Agnieszce Pachciarz oraz prezesowi NRL dr Maciejowi Hamankiewiczowi propozycję zorganizowania procesu mediacyjnego ws. konfliktu dotyczącego umów na wystawianie recept refundowanych. Anna Janczewska-Radwan, członek Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club podkreślała, że intencją BCC nie jest zajmowanie stanowiska w przedmiocie sporu, a jedynie  wsparcie w stworzeniu warunków do podjęcia mediacji przez strony konfliktu.

Naczelna Rada Lekarska była otwarta na propozycję mediacji ze strony BCC.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH