NRL: nie ma zgody na uznanie homeopatii za umiejętność z węższej dziedziny medycyny

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz odpowiadając na prośbę dyrektora departamentu nauki i szkolnictwa wyższego Ministerstwa Zdrowia Janusza Kleinroka, ws. pisma Prezesa Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej postulującego uznanie homeopatii za umiejętność z węższej dziedziny medycyny stwierdził, że samorząd lekarski jest przeciwny takiemu rozwiązaniu.

W piśmie skierowanym do dyrektora Kleinroka, prezes PTHK Ewa Wojciechowska utrzymuje, że uznanie homeopatii za umiejętność z węższej dziedziny medycyny byłoby optymalnym rozwiązaniem porządkującym sytuację prawną lekarzy praktykujących homeopatię w Polsce.

Jednak zdaniem Hamankiewicza, leczenie homeopatyczne jest niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej tj. leczenia skutecznego opartego na dowodach naukowych potwierdzających ową skuteczność terapeutyczną. Dlatego uznanie homeopatii za umiejętność z węższej dziedziny medycyny jest nieuzasadnione i nieuprawnione.

W piśmie skierowanym do dyrektora Kleinroka czytamy, że samorząd lekarski nie może wyrazić aprobaty dla działań zmierzających do uznania za część medycyny metod postępowania nie popartych naukowymi dowodami. Jednocześnie samorząd lekarski zaznacza, iż sami wnioskujący w uzasadnieniu swego pisma nie wskazują żadnych dowodów na wzmocnienie tezy, iż homeopatia jest umiejętnością z węższej dziedziny medycyny.

Więcej: http://www.nil.org.pl/Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH