NRL namawia świadczeniodawców na masową akcję wobec NFZ. Termin: 26 kwietnia br.

Prezydium NRL zwróciło się z apelem do świadczeniodawców o podjęcie działań w celu wykreślenia z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych podpisywanych z NFZ dotychczasowych zapisów o tzw. karach umownych nakładanych m. in. w przypadku "błędów" przy wypisywaniu recept.

Treść apelu została przygotowana 20 marca br. w formie ulotki, którą opracowano realizując uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej z 10 lutego 2012 roku i współdziałając z Porozumieniem Organizacji Lekarskich (POL).

W ulotce można przeczytać, że kary analogiczne do tzw. kar umownych nakładanych m. in. w przypadku "błędów” przy wypisywaniu recept, stosowane wobec lekarzy niebędących świadczeniodawcami, zostały niedawno uchylone przez Sejm podczas nowelizacji ustawy refundacyjnej, co nastąpiło w wyniku akcji protestacyjnej prowadzonej przez całe środowisko lekarskie w styczniu br.

Naczelna Rada Lekarska argumentuje, że obecne kary dla świadczeniodawców również można zlikwidować na drodze prawnej, wykorzystując przepis § 43 załącznika do rozporządzenia MZ z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wzywamy wszystkich świadczeniodawców, aby korzystając z teg przepisu wystąpili do NFZ z pisemnym wnioskiem o wykreślenie obecnych kar umownych z umów - czytamy w komunikacie NRL.

Uzasadnieniem merytorycznym dla takiego żądania jest fakt, iż kary te są wpisane do umów na podstawie przepisów §29-31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie OWU, co do których zgodności z Konstytucją zgłaszane są liczne wątpliwości. Odpowiedni wniosek w tej sprawie złożył do Trybunału Konstytucyjnego samorząd lekarski.

Aby akcja ta była skuteczna musi być masowa i przeprowadzona jednocześnie. Termin złożenia wniosków został ustalony na dzień 26 kwietnia 2012 roku - namawia NRL w komunikacie.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH