
Naczelna Rada Lekarska (NRL) wystąpiła w piątek (2 marca) do Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zbadanie konstytucyjności przepisów nakładających na świadczeniodawców kary umowne m.in. za wystawianie recept osobom nieuprawnionym lub w nieuzasadnionych przypadkach.
Jak poinformowała w piątek (2 marca) NRL, chodzi o karanie świadczeniodawców za niewłaściwe wystawienie recepty. Jak podkreśliła Rada, karanie w takich przypadkach lekarzy zostało uchylone w styczniowej nowelizacji ustawy refundacyjnej, co wskazuje, że tego typu kary także dla świadczeniodawców "nie powinny mieć miejsca i są nieuzasadnione".
Jak pisze NRL chodzi o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów przewidujących "możliwość umieszczania w umowach podpisywanych przez NFZ ze świadczeniodawcami kar umownych, w przypadku stwierdzenia niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy oraz w razie wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych".
Przepisy te znajdują się w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (OWU). Według NRL, przepisy te są niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, ponieważ ich treść "przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego rozporządzenie wraz z załącznikiem zostało wydane".
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (z 2004 r.) nie przewiduje możliwości zawarcia w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej kar umownych nakładanych przez NFZ na świadczeniodawcę w razie stwierdzenia niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy albo w przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych - napisali lekarze w uzasadnieniu wniosku skierowanego do TK.
Według NRL, nie ma również żadnych pośrednich wskazówek, na podstawie których można by wnioskować, że czytelnym zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie takich kar do umowy między NFZ a świadczeniodawcami. Ponadto lekarze przypomnieli, że styczniowa nowelizacja ustawy refundacyjnej uchyliła przepisy tej ustawy dotyczące kar dla lekarzy (nie tylko świadczeniodawców) w kwocie nienależnej refundacji za leki przepisane przez lekarza pacjentom nieuprawnionym do refundacji lub w przypadkach nieuzasadnionych.
- Ustawodawca uchylając przepis o karaniu lekarzy (...) dał wyraźną dyrektywę, że tego rodzaju kary, stosowane w opisanych przypadkach - nie powinny mieć miejsca i są nieuzasadnione - podkreśliła NRL. Według Rady, przyczyną uchylenia tego przepisu był m.in. brak możliwości uniknięcia przez lekarza kary za niewłaściwe zweryfikowanie uprawnień pacjenta do refundacji leków - wobec braku możliwości pewnej weryfikacji takich uprawnień.
Uchwałę ws. złożenia takiej skargi do TK 25 lutego podjął Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy.

CZYTAJ TAKŻE
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- ŚR18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych