NRL do premier: nie wdrażajmy pakietu onkologicznego - zdestabilizuje system

Naczelna Rada Lekarska opublikowała w piątek (5 grudnia) apel do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego oraz przedstawiła kalendarium działań NRL w tym zakresie.

"Naczelna Rada Lekarska, biorąc pod uwagę opinie licznych środowisk specjalistycznych stwierdza, że wejście 1 stycznia 2015 r. w życie tzw. pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia. W konsekwencji, nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych" - czytamy w apelu.

Naczelna Rada Lekarska widzi konieczność poprawy opieki onkologicznej w Polsce, jednak w obecnej sytuacji zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o wstrzymanie wejścia w życie tych przepisów.

Więcej: www.nil.org.pl

Tak ma być według resortu zdrowia
W apelu do premier Ewy Kopacz samorząd lekarski przypomina też początki dyskusji o pakiecie. 21 marca br. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział na konferencji prasowej m.in. zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej.

Podkreślał, że pakietowi onkologicznemu ma towarzyszyć gwarancja terminu wykonania. Każdy pacjent onkologiczny powinien mieć stworzoną indywidualną ścieżkę leczenia wraz z dostępem do konsylium specjalistów.

Czyt.: Wiceminister zdrowia o apelu ws. pakietu onkologicznego

Zapisy dotyczące pakietu znalazły się w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 22 lipca 2014 r.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Pakiet zakłada zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym, co oznacza, że szpitale i przychodnie nie będą odsyłały pacjentów z powodu przekroczenia limitu umowy z NFZ. Kolejną nowością jest szybka ścieżka diagnostyczna i terapeutyczna dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu.

Wdrożona będzie także Karty diagnostyki i leczenia onkologicznego - dokument zawierający wszystkie informacje o leczeniu. Pacjent z kartą będzie traktowany priorytetowo przez placówki medyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH