NRL do MZ: potrzebna komisja ws. kryteriów stwierdzania tzw. śmierci mózgu

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia pismo dotyczące obwieszczenia ws. kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

W związku z niektórymi wypowiedziami, wygłaszanymi na sympozjum zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które odbyło się w dniach 3-5 października br. w Poznaniu, krytykującymi kryteria zawarte w obwieszczeniu ministra zdrowia z 17 lipca 2007 r. ws. kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się ministra Bartosza Arłukowicza o podjęcie niezwłocznych działań w kierunku wyjaśnienia zgłaszanych wątpliwości:

''Wydaje się bowiem, że wygłaszanie przez lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii - w tym profesora nauk medycznych - tez o kwalifikowaniu na siłę wbrew rzeczywistemu stanowi zdrowia i rokowaniom powrotu do zdrowia pacjentów jako dawców narządów i organów, może spowodować kolejną nieodwracalną szkodę w postaci zmniejszenia liczby przeszczepów w Polsce'' - zwrócił uwagę Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Przypominając, że apele do lekarzy o wspieranie tej formy leczenia, były wspólną inicjatywą, dlatego wnosi o powołanie przez ministra zdrowia stosownie do zapisów art. 9 ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, komisji, która ponownie odniesie się do kryteriów i sposobu stwierdzania nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH