NIPiP: w Polsce jest coraz mniej pielęgniarek

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) alarmuje, że liczba pielęgniarek gwałtownie spada, powstaje luka pokoleniowa w zawodzie, a społeczeństwo starzeje się i potrzeby związane z opieką pielęgniarską będą rosły.

Podczas posiedzenia NIPiP w Warszawie dyskutowano na temat aktualnej sytuacji i zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze.

Według prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyny Rogali-Pawelczyk, obecnie problemem, który wymaga pilnego rozwiązania, jest gwałtownie zmniejszająca się liczba pielęgniarek, brak młodych absolwentek i absolwentów studiów pielęgniarskich, coraz wyższy średni wiek pielęgniarek i położnych, ograniczenia zatrudnienia, restrukturyzacja placówek rozumiana jako zwolnienia personelu oraz starzenie się społeczeństwa, wpływające na coraz większą liczbę pacjentów wymagających opieki pielęgniarskiej.

Rogala-Pawelczyk zwróciła uwagę na rozporządzenie o minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek, które ma obowiązywać od 1 kwietnia. - Rozporządzenie mówi, że to dyrektor szpitala określa minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek na podstawie stosownego badania. Jednak dyrektorzy placówek nie rozumieją, że minimalna norma jest po to, aby zapewnić minimalne bezpieczeństwo pacjentów, jednak faktycznie personelu powinno być więcej, aby zapewnić odpowiednią jakość opieki - oceniła prezes NRPiP.

Czytaj: Czy za dziesięć lat zabraknie w kraju pielęgniarek?

Ponadto - jej zdaniem - obecne zarobki pielęgniarek są zbyt niskie. Jeżeli pielęgniarka zarabia średnio brutto 2 tys. zł, to nikt nie chce wchodzić do zawodu. Jak mówiła, konieczne jest jak najszybsze podjęcie przez resort zdrowia takich działań, które zachęciłyby młode osoby do wybierania tego zawodu i pozostawania w nim. Chodzi m.in. o ustalenie wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym kwalifikacjom pielęgniarek i położnych, a także wpisanie pielęgniarstwa jako tzw. zamawianego kierunku studiów, co umożliwia oferowanie studentom stypendium motywacyjnego.

Jak wynika z analizy NIPiP zaprezentowanej przez sekretarz Joannę Walewander, obecnie zarejestrowanych jest 280 tys. pielęgniarek, a zatrudnionych jest ok. 216 tys. Wskaźnik liczby pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 i jest jednym z najniższych w Europie. Walewander zwróciła uwagę, że średnia wieku pielęgniarek pracujących w Polsce wynosi 47,8 lat. Najliczniejsza jest grupa pielęgniarek między 41. a 65. rokiem życia, zaś najmniej liczna grupa w wieku 21-30 lat. Według prognozy na najbliższe lata odejdzie na emeryturę ok. 30 proc. pielęgniarek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH