NIPiP o normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Prezydium Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych negatywnie ocenia projekt rozporządzenia MZ i zawarte w nim normy dotyczące zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Prezydium NIPiP zapoznało się z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego (wersja z dnia 14 czerwca 2010 roku), a także  z treścią porozumienia z 30 czerwca 2010 roku między ministrem zdrowia i Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych.

NIPiP ponownie zgłasza konieczność wprowadzenia w treści § 4 zmiany dotyczącej zmniejszenia górnej granicy liczby pacjentów objętych opieką przez jedną pielęgniarkę lub położną w oddziale szpitalnym z 20 na 10 pacjentów w ciągu jednej zmiany oraz potrzebę zwołania przez ministra zdrowia konferencji uzgodnieniowej dotyczącej tego projektu.

Jednocześnie Prezydium apeluje o rozpoczęcie pracy nad docelowym modelem określającym liczbę pacjentów do opieki pielęgniarskiej przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu pacjentów i rodzaju wykonywanych świadczeń zdrowotnych,.

Według Prezydium NIPiP, przyjęcie proponowanego przez ministra zdrowia modelu opieki pielęgniarskiej w szpitalach spowoduje powstanie ukrytego niedoboru w obsadzie pielęgniarek i położnych w poszczególnych oddziałach szpitalnych. W konsekwencji doprowadzi do nasilenia występowania zdarzeń niepożądanych i zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych.

Więcej: www.izbapiel.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH