Naczelna Izba Pielęgniarek I Położnych opublikowała w czwartek (23 maja) informację ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki, do którego doszło 18 kwietnia. Dyskutowano o planowanych przez NFZ zmianach w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Najważniejsze wnioski i postulaty zgłoszone przez posłów i ekspertów reprezentujących środowiska medyczne to m.in.: udzielanie świadczeń przez nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w trybie doraźnym, a nie na zasadzie zastępowania lub wyręczania innych, niewydolnych sektorów opieki zdrowotnej (warunki kontraktowania powinny sprzyjać takiemu umiejscowieniu tych świadczeń w systemie); nierealność pomysłu zapewnienia powszechnego dostępu do pediatry w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy (niedobór pediatrów); błędna koncepcja koncentracji placówek opieki nocnej i świątecznej w dużych miastach (ułatwi to dostęp do świadczeń głównie zamieszkałym w nich pacjentom i tak uprzywilejowanym z racji bliskości innych struktur systemu).

Podkreślono, że zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki medycznej nie powinny być wprowadzane w oderwaniu od zmian w funkcjonowaniu innych sektorów opieki, w tym szczególnie ratownictwa medycznego i podstawowej opieki zdrowotnej.

Więcej: www.nipip.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH