NIL: komunikat w sprawie standardów opieki okołoporodowej NIL wyjaśnia, że standardy opieki okołoporodowej nadal obowiązują Fot. NIL

W związku z licznymi doniesieniami medialnymi, głosami zaniepokojenia i niezadowolenia z powodu "uchylenia" standardów opieki okołoporodowej Naczelna izba Lekarska opublikowała 22 grudnia komunikat w tej sprawie.

Wyjaśnia w nim, że standardy opieki okołoporodowej nadal obowiązują. Zostały one określone w:

a) rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem;

b) rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych;

c) rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego.

"Rozporządzenia Ministra Zdrowia, wydane na podstawie przepisu art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, określające standardy postępowania medycznego (w tym także trzy wskazane powyżej), obowiązują do czasu wydania nowych rozporządzeń, które określać będą standardy organizacyjne opieki zdrowotnej, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 r." - informuje NIL.

"Rozporządzenia, które Minister Zdrowia będzie mógł wydać na podstawie zmienionego art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, określać będą standardy organizacyjne opieki zdrowotnej, a nie standardy postępowania medycznego. Intencją tej zmiany nie jest pogorszenie jakości opieki medycznej którejkolwiek grupy pacjentów. Minister Zdrowia wydając akty prawa powszechnie stanowionego – a takim aktem jest rozporządzenie – nie powinien w ten sposób ustanawiać standardów postępowania medycznego, bo te winny opierać się na aktualnej wiedzy medycznej zawartej w fachowej literaturze, w wytycznych medycznych towarzystw naukowych" - czytamy w komunikacie.

"Minister Zdrowia zamierza określać standardy organizacji opieki zdrowotnej, czego dowodzi fakt, że już 19 grudnia 2016 r. do konsultacji publicznych skierowany został pierwszy projekt rozporządzenia wydanego na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej - projekt rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii" - czytamy dalej.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH