NIL: kolejna interpelacja poselska ws. jawności pytań egzaminacyjnych Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus poparła stanowisko samorządu lekarskiego ws. udostępnienia pytań testowych egzaminów LEK, LDEK i PES, które już się odbyły. Fot. Archiwum

Posłanka na Sejm Joanna Scheuring-Wielgus poparła stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie udostępnienia pytań testowych egzaminów LEK, LDEK i PES, które już się odbyły - informuje Naczelna Izba Lekarska, udostępniając pismo jakie posłanka przekazała prezesowi NRL.

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, posłanka Scheuring-Wielgus przekazała prezesowi NRL Maciejowi Hamankiewiczowi pismo, w którym zapewnia o poparciu dla wyrażanego przez Naczelną Izbę Lekarską postulatu udostępnienia pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

''Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, w której pomimo wyrażenia przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 czerwca 2016 r., (sygn. akt K 8/15) jednoznacznego, stanowiska w kwestii dostępności testów z odbytych w poprzednich latach egzaminów, Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w dalszym ciągu odmawia ujawnienia w/w pytań - uzależniając swoją decyzję od stanowiska Ministra Zdrowia. Krytycznie oceniam procedowaną na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia poprawkę poselską do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która co prawda przewiduje upublicznienie pytań egzaminacyjnych, lecz wprowadza okres pięcioletniej karencji od momentu napisania egzaminu'' - czytamy w piśmie.

Posłanka podziela również pogląd Naczelnej Izby Lekarskiej oraz środowiska lekarzy stażystów i rezydentów, iż pytanie testowe z egzaminów, które się już odbyły, powinny podlegać bezwarunkowemu ujawnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej.

Informuje też, iż w przedmiotowej kwestii skierowała do ministra zdrowia interpelację poselską, z której treścią można się zapoznać również na stronie Izby.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH