
W ciągu kilku tygodni Najwyższa Izba Kontroli przedstawi informacje z kontroli dotyczącej systemu powiadamiania ratunkowego (Centrów Powiadamiania Ratunkowego) i zarządzania kryzysowego - poinformował dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski.
W środę (7 grudnia), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Konieczność zmiany przepisów ma związek z opóźnieniami w uruchomieniu na terenie całego kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112).
W myśl projektu wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego, na terenie nieobsługiwanym przez CPR-y, nie dłużej jednak, niż do 31 grudnia 2013 r.
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, do tego czasu działalność tworzonych centrów powiadamiania ratunkowego będzie stopniowo rozszerzana o kolejne powiaty. Jednakże wobec różnego stopnia zaawansowania projektów teleinformatycznych, cały system nie będzie mógł być uruchomiony w jednym terminie. "Istotną przeszkodę stanowi różnorodna infrastruktura w zakresie łączności radiowej bądź jej brak" - napisano w uzasadnieniu.
Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Jarosław Zieliński (PiS) zarzucił rządowi nieudolność w uruchamianiu systemu powiadamiania ratunkowego. Pytał, jaka jest gwarancja, że do końca 2013 r. system zostanie zbudowany.
Wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy zapewnił, że system powiadamiania ratunkowego jest mocno zaawansowany.
- Był testowany i wykazał pewne minusy, które trzeba usunąć. Projekt został przygotowany w poprzedniej kadencji. Czekał w ministerstwie na nową kadencję i obecnie niezwłocznie go przedkładamy - wyjaśnił wiceszef MSW.
Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego NIK Marek Bieńkowski poinformował, że w ciągu kilku tygodni Sejm otrzyma informację z zakończonej już kontroli dotyczącej problematyki zarządzania kryzysowego.
W połowie lutego MSWiA poinformowało, że Centra Powiadamiania Ratunkowego będą gotowe we wszystkich województwach do końca 2011 r. Z kolei na początku października informowano, że do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla wojewódzkich CPR-ów. Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.
Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio około 1 tys. połączeń, z czego większość to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

CZYTAJ TAKŻE
- 17:14 CIS: przygotowujemy warunki dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów niepełnosprawnym
- 16:43 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
- 16:12 Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej
- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych