NFZ ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która umożliwia Narodowemu Funduszowi Zdrowia wprowadzenie wielu zmian, korzystnych zarówno dla pacjentów, jak i dla świadczeniodawców - informuje na swojej stronie internetowej NFZ.

Dzięki zmianie przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia zyskuje możliwość informowania w systemie eWUŚ o prawie do świadczeń zdrowotnych i "zielone światło" w przypadku osób, które posiadają ważną decyzję wydaną przez wójta (burmistrza, prezydenta) gminy, a także obywateli UE zamieszkujących w Polsce, którzy do tej pory przy korzystaniu ze świadczeń każdorazowo musieli okazywać ważne poświadczenie - czytamy w komunikacie Funduszu.

Nowelizacja ustawy umożliwia także zmiany w ocenie ofert składanych przez świadczeniodawców. Wprowadzone pojęcia ciągłości i kompleksowości świadczeń oraz umożliwienie ich wykorzystania, jako jednego ze wskaźników w ocenie ofert, pozwoli na premiowane tych placówek, które świadczą już usługi w ramach umów zawartych z NFZ i jednocześnie są w stanie zagwarantować odpowiednią dostępność do świadczeń. W efekcie pozwoli to zapewnić pacjentom wysoką jakość leczenia na wszystkich jego etapach. W tym samym celu umożliwiono także udzielanie świadczeń specjalistycznych w poradni przyszpitalnej - przypomina NFZ. 

Poza zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej znowelizowana została także ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Poprzez wyłączenie części jej przepisów zostaną uproszczone i usprawnione postępowania kontrolne prowadzane przez NFZ u świadczeniodawców.

Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących kryteriów oceny ofert oraz możliwości udzielania świadczeń AOS w poradniach przyszpitalnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH