NFZ: w sieci szpitali ma działać 147 placówek o profilu kardiologicznym Część kardiologów upatruje w planowanych zmianach szans, ale nie brakuje też sceptycznych opinii Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. sieci szpitali, w całym kraju funkcjonować będzie 147 szpitali realizujących profil kardiologia - wynika z danych udostępnionych PAP przez NFZ.

W przypadku 29 podmiotów - jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia - rozstrzygnięte zostały postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń w zakresie kardiologii lub zdecydowano o przedłużeniu obowiązywania umów. W sześciu przypadkach postępowania w sprawie zawarcia takich umów jeszcze trwają.

- Oddziały wojewódzkie NFZ na bieżąco monitorują dostępność do świadczeń. Żaden nie zgłosił dotychczas problemów dot. kontraktowania świadczeń z zakresu kardiologii - przekazała PAP p.o. rzecznika NFZ Sylwia Wądrzyk.

Sieć szpitali ma zacząć funkcjonować od 1 października br. Według szacunków NFZ poza nią znalazło się 5 proc. łóżek z placówek, które dotychczas miały kontrakty z NFZ.

Wprowadzenie PSZ nie oznacza całkowitego zastąpienia przez ten system obecnego konkursowego trybu kontraktowania świadczeń. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ nie musi oznaczać, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rzeczniczka resortu Milena Kruszewska wyjaśnia, że dyrektor danego oddziału wojewódzkiego Funduszu - na podstawie porównania planu zakupu świadczeń opieki zdrowotnej, sporządzonego z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych, z rzeczywistym stanem zabezpieczenia świadczeń przez szpitale włączone do PSZ - przeprowadzi konkursy ofert na te świadczenia, w zakresie których potrzeby zdrowotne na terenie danego województwa nie będą mogły zostać właściwie zaspokojone w ramach PSZ.

Ponadto - jak wskazała - istnieje także możliwość przedłużenia obowiązywania wcześniejszych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W ramach tworzonego systemu PSZ, świadczenia szpitalne z zakresu kardiologii będą mogły być udzielane przez szpitale zakwalifikowane do czterech poziomów zabezpieczenia, tj. poziomów szpitali II stopnia, szpitali III stopnia, szpitali onkologicznych i szpitali ogólnopolskich (w przypadku kardiologii dziecięcej przez szpitale III stopnia, pediatryczne, onkologiczne i ogólnopolskie).

Ponadto również szpitale zakwalifikowane do poziomu szpitali I stopnia PSZ będą mogły udzielać świadczeń z zakresu kardiologii, w ramach PSZ, pod warunkiem spełniania wymagań niezbędnych dla leczenia ostrych zespołów wieńcowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH