
16 stycznia br. informowaliśmy, że Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwaliło wycofanie uzgodnienia projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Rada wyjaśniała, że przyczyną jest brak woli ze strony NFZ oraz resortu zdrowia do podjęcia pracy nad projektem nowych warunków umów.
Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz przekazała samorządowi lekarskiemu odpowiedź w tej sprawie. Pismo wysłane zostało także do redakcji Rynku Zdrowia. Publikujemy je poniżej.
Zob. także: NRL za wycofaniem uzgodnienia projektu warunków umów o udzielanie świadczeń
W nawiązaniu do przekazanej przy piśmie z dnia 15 stycznia br. Uchwały Nr 9/13/P-VI Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wycofania uzgodnienia projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uprzejmie wyjaśniam, że przyjmując do wiadomości przedmiotowe działanie Prezydium NRL zauważam, że jest ono całkowicie pozbawione podstaw normatywnych, a tym samym bezskuteczne.
Obowiązujące obecnie ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powstały w trybie określonym w art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Projekt ogólnych warunków umów przygotowany przez Prezesa Funduszu był przedmiotem negocjacji z Naczelną Radą Lekarską, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnymi organizacjami świadczeniodawców.
Projekt został skutecznie uzgodniony w roku 2008 i podpisany przez wszystkie podmioty uczestniczące w negocjacjach, w tym także przez Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Przepisy art. 137 ustawy uznają każdorazowe uzgodnienie projektu ogólnych warunków umów za czynność, która zgodnie z przepisem ust. 6 jest jednoznacznie umiejscowiona w trybie i harmonogramie prac nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów.
Ustawa nie przewiduje możliwości wstecznego wycofania się NRL z uzgodnień z Prezesem Funduszu, co należy uznać za uzasadnione, bo uzgodnienie to ma charakter jednorazowy - podpisanie projektu ogólnych warunków umów przez strony uzgodnień odbywa się w konkretnym miejscu i czasie oraz dotyczy konkretnego dokumentu. Późniejsza próba wycofania uzgodnienia przez jedną ze stron zakończonych skutecznie negocjacji w żadnym przypadku nie jest powodem wstrzymania obowiązywania przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- 21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- 20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- 20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- 20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- 19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- 19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych