NFZ: rusza program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej Zarządzenie wprowadza nowy zakres świadczeń: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC). Fot. Shutterstock

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna wdrażanie programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej - informuje Centrala Funduszu. Zarządzenie określające zasady programu podpisał w środę (13 kwietnia br.) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowonarodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - to elementy programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który uruchamia Narodowym Funduszu Zdrowia.

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół
P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna podpisał w środę (13 kwietnia br.) zarządzenie regulujące zasady funkcjonowania programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Od lipca placówki medyczne, które przystąpią do konkursu i spełnią określone kryteria mogą realizować program, a przyszłe mamy - korzystać z nowych rozwiązań.

W myśl zarządzenia, kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Warto podkreślić, że ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży.

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W ramach opieki koordynowanej zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia.

Czytaj także: EEC 2016: sesja dotycząca koordynowanej opieki medycznej

Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

Szpital - współkoordynator programu - zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki - będzie mógł skorzystać z nowego sposobu rozliczenia.

Wyższe finansowanie pod warunkiem spełnienia wymagań
Placówka, która zdecyduje się realizować program opieki koordynowanej, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Do programu mogą przystąpić te placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH