NFZ pracuje do północy - minister apeluje do lekarzy z PZ o podpisanie umów Fot. Archiwum

Minister zdrowia poinformował w środę (31 grudnia) podczas spotkania z dziennikarzami, że oddziały NFZ w 13 województwach będą w środę pracować do północy - to ostatni dzień na podpisanie umów na 2015 r. przez lekarzy POZ. Umów nie zamierzają podpisać m.in. lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

Do godz. 24 dla świadczeniodawców POZ będą pracować oddziały w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim. Wcześniej NFZ informował, że oddziały te będą pracować do godz. 20.

W pozostałych województwach, tj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim umowy na 2015 r. aneksowały wszystkie placówki POZ.

Według danych MZ z wtorku (30 grudnia), kontrakty na 2015 r. podpisało 70 proc. placówek POZ.

Minister apeluje o podpisywanie umów

- Na 380 powiatów w 378 umowy z NFZ podpisała przynajmniej jedna (lub więcej) przychodnia POZ. Tylko w dwóch powiatach sytuacja jest taka, że opiekę nad pacjentami sprawują jedynie szpitalne izby przyjęć - mówił 31 grudnia Bartosz Arłukowicz.

- Do godz. 14 w środę 31 grudnia 329 przychodni należących do Porozumienia Zielonogórskiego podpisało umowy z NFZ. Dziękuję bardzo ich właścicielom, bo to oznacza, że nie dali się zmanipulować działaczom z PZ - dodał.

- Zachęcam także pozostałych lekarzy należących do PZ, aby podpisali umowy z Funduszem 31 grudnia do północy, na starych zasadach. Wszystkie umowy podpisane po tym czasie będą oparte o nową ustawę: bezterminowe i z koniecznością składania przez pacjentów nowych deklaracji wyboru lekarza rodzinnego - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Bartosz Arłukowicz przypomniał, że listy przychodni POZ, które nie podpisały umów z NFZ, dostępne są na stronach Funduszu. Ulegają one ciągłym zmianom, bo kolejne umowy cały czas spływają. Ostateczny kształt list znany będzie 1 stycznia.

"Zielone światło" dla nowych przychodni POZ

- Apeluję do lekarzy Porozumienia Zielonogorskiego, aby podpisali umowy jeszcze 31 grudnia. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że - jak informują dyrektorzy oddziałów NFZ - zaczynają powstawać nowe POZ-ty. Lekarze, którzy chcieliby je otwierać, mają z naszej strony zielone światło - mówił minister zdrowia.

Według zapowiedzi Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", zrzeszeni w niej lekarze nie otworzą gabinetów 2 stycznia. PZ argumentuje, że warunki kontraktowania świadczeń na 2015 r. proponowane przez resort zdrowia i NFZ są niekorzystne. Do lekarzy zrzeszonych w PZ zapisanych jest ok. 12 mln pacjentów.

Umów na 2015 r. prawdopodobnie nie podpisze też część lekarzy należących do Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Zarząd tej organizacji decyzję w tej sprawie pozostawił swoim oddziałom wojewódzkim, a część z nich - m.in. śląski, lubuski, pomorski, dolnośląski, lubelski i podlaski - rekomendowała swoim członkom, by umów nie podpisywali. Podpisanie umów na 2015 r. rekomendowały zaś oddziały małopolski i zachodniopomorski, a mazowiecki decyzje te pozostawił dyrektorom placówek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH