NFZ podpisze umowę z prywatnym pogotowiem tylko tam, gdzie nie ma publicznego? Ta zmiana miała nastąpić w 2021 r. Okresu przejściowego nie będzie? Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ze względu na "ważny interes społeczny, jakim jest zapewnienie pomocy medycznej w obliczu zagrożenia (...)" NFZ ma podpisywać kontrakty tylko z publicznymi jednostkami pogotowia ratunkowego. Ta zmiana miała nastąpić w 2021 r. Okresu przejściowego nie będzie?

Kolejne zgłaszane przez resort zdrowia projekty nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) pokazują, że MZ chce wyeliminować z systemu podmioty prywatne - ocenia Gazeta Wyborcza. I dodaje, że NFZ będzie podpisywać kontrakty tylko z publicznymi ZOZ-ami albo spółkami, które w większości należą do samorządów lub państwa.

"Ta zmiana miała nastąpić w 2021 roku. Okres przejściowy miał umożliwić zatrudniającym kilka tysięcy ratowników prywatnym podmiotom przygotowanie się do nowych reguł. Ale niespodziewanie 28 listopada ministerstwo zgłosiło autopoprawkę do projektu nowelizacji, który opublikowało zaledwie dzień wcześniej. Zgodnie z nią nie będzie okresu przejściowego. NFZ podpisze umowę z prywatnym pogotowiem tylko tam, gdzie nie ma żadnego publicznego" - czytamy w GW.

Skąd ta korekta? Ze względu na „ważny interes społeczny, jakim jest zapewnienie pomocy medycznej w obliczu zagrożenia (...), szczególnie istotne w czasach, w których oprócz powszechnie spotykanych ryzyk dla zdrowia i życia obywateli, narasta niebezpieczeństwo związane np. z atakami terrorystycznymi lub działaniami zbrojnymi, w których poszkodowanych może być wiele osób” - dowiadujemy się z uzasadnienia wiceminister zdrowia Katarzyny Głowali.

Karetek, czyli zespołów ratownictwa medycznego w ramach PRM, jest ok. 1,5 tys. Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 9 proc. z nich należy do prywatnych firm.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH