NFZ: pacjent uzyska dostęp do Rejestru Usług Medycznych i sprawdzi, czy jest ubezpieczony

W pierwszych miesiącach 2013 r. pacjenci uzyskają dostęp do Rejestru Usług Medycznych, czyli m.in. wgląd w stan swoich uprawnień do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej - deklaruje NFZ. To ważne, gdyż według Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia już od 1 stycznia przyszłego roku przed wizytą powinniśmy wiedzieć, czy płatnik uznaje, że jesteśmy ubezpieczeni. W przeciwnym razie Fundusz będzie mógł dochodzić należności za leczenia.

Uruchomienie systemu o nazwie Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) zapowiedział podczas VIII Forum Rynku Zdrowia Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ.

Nieścisłości w bazach danych
Andrzej Masiakowski, ekspert Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) podkreśla, że zgodnie z informacjami przedstawionymi lekarzom przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz, od 1 stycznia 2013 r. pacjent będzie musiał wiedzieć na pewno, czy jest w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU). - Jak ma to zrobić, tego prezes NFZ jeszcze nie wie, ale wie, że taką wiedzę pacjent może posiąść tylko osobiście, stawiając się z dowodem tożsamości w swoim oddziale Funduszu - stwierdził Masiakowski.

PPOZ zwraca uwagę, że z danych NFZ ma wynikać, iż ponad 10 proc. Polaków nie ma w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU), tymczasem resort zdrowia podawał, że odsetek nieubezpieczonych sięga zaledwie ok. 1 procenta. - Mniej więcej czterech milionów osób brakuje w CWU i nie jest to wcale związane z brakiem uprawnień do świadczeń - uważa Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Czytaj także: Lekarze rodzinni dopytują NFZ: kto zapłaci za pacjentów, którzy mają prawo do świadczeń, a nie widnieją w CWU?

Andrzej Strug przyznał, że w przypadkach, w których testowany od połowy października system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) nie potwierdza prawa do świadczeń pacjenta, nie musi to oznaczać, że osoba ta nie jest ubezpieczona. Tłumaczył, że jest to efekt pewnych nieścisłości, które pojawiają się w bazie danych, wynikających m.in. z uwarunkowań historycznych.

Zapowiedział jednocześnie, że w przygotowywanym właśnie przez Fundusz systemie ZIP każdy będzie mógł sprawdzić swój status ubezpieczeniowy.

Uzyskanie dostępu do systemu wymaga wizyty w NFZ
Według dyrektora Andrzeja Struga system ZIP, który umożliwi pacjentom dostęp do Rejestru Usług Medycznych, powinien ruszyć w pierwszych miesiącach nowego roku. Jak tłumaczył, NFZ chce rozszerzyć funkcjonowanie systemu, który już dzisiaj działa w Wielkopolsce, na cały kraj. - Od początku roku planujemy wdrożenie, a kolejne funkcjonalności będą uruchamiane w kolejnych miesiącach - zapowiadał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH